Закарпатців попереджають про небезпечну амброзію

За нашими багаторічними спостереженнями в один і той час, в кінці літа, коли тривка спека не здає свої гарячі позиції прохолодній осені, в місті, раптом, з’являється якийсь дивний «літній грип» з відповідною симптоматикою.

Це припадає на початок шкільного року, коли з відкритих шкільних вікон лунає безтурботний сміх здорових дітей. Він піднімає хороший настрій у мешканців міста і вселяє оптимізм не здорове майбутнє покоління. В цей же час деінде на вулицях міста можна зустріти людей, що мають геть застуджений вигляд з хусткою біля носа, як під час вірусної інфекції або простуди, про яку вони ніяк не можуть згадати, бо насправді її і не було. Віруси та простуда тут ні при чому, бо зовсім схожу картину до неї дає ураження людини пилком рослини з гарною назвою –Амброзія. Вона має непоказний вигляд і, по суті, є бур’яном і дуже шкідлива для людей.

Амброзія (лат.Аmbrosija artemisiifolia) – рід однорічних і багаторічних трав із сімейства Айстрових. Нараховує до 50 видів. Батьківщина – Північна Америка. Завезена в Європу в 1873 р. з насінням пшениці. На Україні росте з 1914 р. Небезпечний карантинний бур’ян, висотою від 30 сантиметрів до 2-х метрів. Суцвіття – дрібні кошики, зібрані в багаточисленні колосовидні суцвіття. Одна рослина може дати до 150-200 тис. сім’ян, які здатні прорости і через 8 років. Розповсюджується тільки насінням. Корінь стрижневий, сягає до 4 метрів.

Амброзія має період цвітіння від кінця серпня до початку жовтня, і саме в цей період вона є небезпечною для людей своїм легким пилком-алергеном, що розноситься вітерцем на далекі відстані. Пилок без запаху і смаку, і тому людина, яка надихалася ним, відчуває недомагання, слабість і відчуття якогось отруєння. Пилок амброзії має ряд протеолітичних і муколітичних ферментів, які розчиняють слизову оболонку верхніх і нижніх дихальних шляхів і проникають вглиб тканин аж до кров’яних капілярів та викликають сильний набряк. У зв’язку з цим можливі випадки задухи, особливо у хворих з хронічними процесами у бронхах. Недарма його вважають небезпечним ворогом людини №1 серед рослинних алергенів. Пилок амброзії дуже легкий, тому поширюється на десятки кілометрів. Як не дивно, сільське населення хворіє менше, ніж міське. Тому що в місті концентрується велика кількість вихлопних газів, які, з’єднуючись з пилком, утворюють високо алергічні комплекси. При появі симптомів полінозу: закладеність носа, водянисті виділення з носа, приступи чхання, свербіж носа, горла та очей, сльозотеча, затруднене дихання, ядуха, шкірні висипи,- необхідно звернутися до лікаря і не лікуватись самостійно. Поліклініка має лікаря-алерголога, який займається хворими з полінозами і призначає адекватне лікування. Але все це медична сторона або боротьба з наслідками життєдіяльності амброзії. А проблема полінозу не може бути вирішеною, поки саме джерело алергії не буде ліквідоване або зведене до мінімуму. Потрібна ефективна боротьба із самою амброзією. Це досить складна проблема, оскільки ні хімічні, ні біологічні методи боротьби з амброзією не ефективні. Залишається лише механічний спосіб – викошування рослини до періоду її цвітіння.

Варто б перейняти позитивний досвід наших сусідів, які теж потерпають від дії амброзії: в Угорщині, Словаччині, Австрії, де є державна програма боротьби з полінозом. Там існує спеціальна служба спостереження за розповсюдженням і ростом амброзії, організовуються бригади косарів, які механічно знищують амброзію з року в рік. Ці служби оповіщають населення ЗМІ про концентрацію амброзії в повітрі на певних територіях.

При особливо високій концентрації пилку амброзії в повітрі рекомендують на певний час покинути цю територію до спаду концентрації до безпечного рівня.

Якщо нема можливості поїхати, слід дотримуватись рекомендацій в період цвітіння: утриматися від прогулянок по лісах, парках, не слід відкривати вікна домівок та офісів, провітрювати після дощу, ввечері, коли нема вітру, на відкрите вікно або двері можна повісити зволожене простирадло, не сушити білизну на вулиці та відкритому балконі, щоденно проводити вологе прибирання в квартирі.

Джерело: Мукачево.net