Роми відтепер будуть мати правову допомогу
- Закарпаття
- 14:36 | 29.01.2013
В Ужгороді запрацював Центр для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в мікрорайоні Ужгорода – Радванці. Про це на прес-конференції в Ужгородському прес-клубі розповів Володимир Навроцький, юрист Центру, заступник директора ГО КАПЛ “Вестед”.
«Ми вирішили об’єднати зусилля громадських організацій, щоб не кожна організація поокремо надавала правову допомога, а консолідовано. У результаті, Центр правової інформації та консультацій було створено завдяки співпраці трьох організацій – “Карпатське агентство прав людини «Вестед»”, «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» у рамках проекту «Створення у м. Ужгороді Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгороді – Радванці» за фінансової підтримки МФ «Відродження», – каже Володимир Навроцький.- Центр надає безкоштовну первинну правову допомогу, а у особливо складних випадках – і подальша допомога, підготовка документів та підтримка у спілкуванні з органами влади тощо».
Сергій Чічак, юрист Центру в осередку на території мікрорайону Радванка розповів, що є визначені дні і години прийому. Утім, Центр працює практично щодня, а з часу його відкриття надано допомогу вже 42 особам – з питань цивільного права, житлового, пенсійного, соціального забезпечення. 38 особам було оформлено документи у пенсійний фонд та для отримання субсидій. «Буває, що виїжджаємо у район, де потрібна юридична допомога», – каже Сергій Чічак.
Мирослав Горват, керівник ГО «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» озвучив кілька випадків порушення прав ромів та наголосив на необхідності фахової уваги до них як з боку юристів, так і від влади. «Були випадки, коли ставалася пожежа, чи не було води, ми допомагали залагодити справи з відповідними установами, – розповів Мирослав Горват. – Багато таких ромів в Ужгороді, які не мають документів. Вони хотіли б влаштуватися на роботу, отримати соціальну допомогу. Таким ми і допомагаємо».
Центр правової інформації і консультацій працює щоденно, прийом здійснюється: з 14.00 по 18.00 (вівторок, четвер, п’ятниця) на базі ГО КАПЛ «ВЕСТЕД» за адресою: м. Ужгород, вул. 8 Березня, 46/125;
Осередки в місці компактного проживання ромів – м-н Радванка:
– з 12 по 16 год. (понеділок, середа, п’ятниця) на базі ГО «Товариство ромів Закарпаття «Рома» за адресою: м. Ужгород, вул. Богатирська, 45;
– з 15:00 до 19:00 у вівторок, з 10:00 до 16:00 год. у четверг, з 10:00 до 14:00 у суботу на базі ГО “Романі черхень” за адресом. Ужгород, вул. Ужанська, 80.
Протягом місяця роботи Центру правової інформації та консультацій звернулося 74 звернень (до ГО КАПЛ «Вестед» – 36 звернень, до ГО «Товариство ромів Закарпаття «Рома» – 17, ГО “Романі черхень” – 21 звернення).
Із 74 звернень найбільше – 24 – з цивільних та сімейних прав. Зокрема, багато звернень стосувалася питань спадкування, а саме: виділення частки з спадкового майна; порядок оформлення спадщини у разі пропущення строку прийняття при наявному заповіті; чи має право на спадщину за законом особа, яка зареєстрована була з померлим на момент його смерті та ряд інших питань. З питань сімейного права, звернення стосувалося розірвання шлюбу та поділ майна подружжя.
Також були надані консультації з питань: оформлення земельного паю; порядку приватизації земельної ділянки під будинком при наявності декількох співвласників; усунення перешкод у користуванні земельної ділянки; порядок отримання картографічних матеріалів для подачі заяви на приватизацію земельної ділянки в органи місцевого самоврядування; чи є «черга» на отримання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд; чи має значення реєстрація місця проживання для звернення до органів місцевого самоврядування для приватизації земельної ділянки; порядок скасування державного акту та інші.
По категорії пенсійного та соціального забезпечення (9 звернень) звернення стосувалися права на отримання матеріальної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами у разі безробіття, чи інвалід армії прирівнюється до інваліда війни і чи має право на користування пільгами ветеранів війни тощо.
Питання, які виникали з трудових правовідносин були такими (5 звернень): чи зараховується стажування у загальний стаж роботи на підприємстві, за який період можна отримати грошову компенсацію за невикористані відпустки та інші.
Щодо інших правовідносин, то звернення стосувалися зняття з державної реєстрації у судовому порядку особи, яка перебуває в місцях позбавлення волі; колективне звернення про взяття на баланс міста гуртожитку; оформлення звернення до прокуратури для перевірки законності рішення ради щодо виділення квартири; питання приватизації нежитлових приміщень та що входить до спільної власності багатоквартирного будинку, до кого звертатися з питанням встановлення дорожнього знаку «пішохідний перехід» та де не дозволено встановлювати зовнішню рекламу.
Роми зверталися переважно щодо надання допомоги по оформленню паспортів, соціальних допомог, реєстрації по місцю проживання, були також звернення щодо отриманих та несплачених кредитів. Також, була підготовлена апеляційна скарга на рішення Ужгородського міськрайонного суду про задоволення позову міської ради до громадянки Ф.(мати восьми дітей, не працює, утримує чоловік з випадкових заробітків) про знесення самочинного будівництва.
Коментувати