Правила збирання грибів

Листя календаря вказують, що осінь вступила у свої права, але погода за вікном поки радує теплими днями, золоте листя забарвлює промінчики сонячного світла в жовті та червоні кольори, в повітрі літають павутинки. Природа кличе до себе в гості.Звичайно, якщо ви не встигли за літо як слід насолодитися морським бризом і полежати на гарячому піску, можна відправитися відпочивати на екзотичні острови.

Але якщо хочеться відпочити недалеко від будинку, то куди ж відправитися, як не в ліс?! На тихе полювання …

Любителі поласувати маринованими, солоними або смаженими грибами з картоплею знайдуться в кожній родині. Особливо, якщо цей делікатес був зібраний своїми руками. Але, вирушаючи до лісу, грибник зобов’язаний знати, як відрізнити їстівний гриб від неїстівного; адже його помилка може призвести до летального результату.

Їстівний! Неїстівний? Їстівний …

За ступенем їстівності, гриби поділяють на їстівні, умовно їстівні, неїстівні та отруйні. Як стверджують фахівці, універсального правила відмінності їстівних грибів від отруйних немає. Тому керівництвом для збору ласощів є ознаки, характерні для певних видів та відмінні риси між ними.

Головним помічником при визначенні, чи придатний гриб в їжу, стане його капелюшок. У більшості їстівних грибів нижня частина капелюшка має трубчасту структуру. Як правило, це найсмачніші й корисні гриби: білі, підосичники, маслюки, підберезники.

До їстівних пластинчастих грибів відносяться рижики, лисички, шампіньйони, грузді, сироїжки. Збираючи пластинчасті гриби, особливо сироїжки, переконайтеся, що на їх ніжці немає плівкового кільця. У їстівних грибів воно може бути тільки у опеньків, печериць, і гриба-парасольки строкатого.Багато популярних гриби мають двійників, здатних заплутати грибників-новачків, в той час, як досвідчені мисливці не натраплять на їх прийоми, так як знають відмітні властивості двійників. Так, наприклад, неїстівні двійники білого гриба мають не білий капелюшок, а рожевий або червоний. Для більшої впевненості можна надломити капелюшок; у двійників місце зламу потемніє, в той час як білий гриб збереже колишній колір.

Їстівні опеньки мають коричневий капелюшок, а їх отруйні двійники вибрали головний убір червоного або зеленого відтінку. У придатних в їжу опеньків приємний грибний аромат, а їхні двійники мають запах сирої землі.

Хибна лисичка видасть себе яскраво-жовтим або помаранчевим забарвленням, крім того на відміну від їстівної лисички вона має більш акуратний і гладкий капелюшок.

Одним з найбільш небезпечних грибів є бліда поганка. На її ніжці, що росте з «горщика» можна помітити напівпрозоре кільце. Блідо-зелений або жовтуватий капелюшок отруйного гриба в центрі більш темний, ніж краї.

Правила збору грибів

Перш за все, відправлятися на тихе полювання слід на світанку, коли покриті вологою капелюшки грибів виблискують в перших променях сонця. Не слід їхати в ліси, нещодавно оброблені пестицидами і гербіцидами. Видобуток, зібраний вздовж автомобільних доріг та залізничного полотна буде «багатий» отруйними важкими металами, які можуть призвести до отруєння. Не забувайте, що у старих і червивих грибах швидко розвиваються мікроорганізми, що виділяють отруйні речовини.

Якщо ж ви не впевнені у придатності в їжу своїй «видобутку» — не слід ризикувати здоров’ям. На прилавках супермаркетів і продуктових магазинів ви без зусиль знайдете свіжі або мариновані гриби.

Отруєння грибами. Перша допомога

У разі отруєння грибами до потерпілого слід негайно викликати лікаря. Промивання шлунка та вживання активованого вугілля сприяють частковому виведенню з організму отруйних речовин. До приходу медичної допомоги хворого вкладають у ліжко, дають пити воду або міцний чай. Для постановки більш точного діагнозу бажано зберегти нез’їдені гриби. Потерпілому в жодному разі не можна вживати спиртні напої.

Анонс Закарпаття