Як отримати в оренду водний об’єкт?

 

З огляду на останні зміни у чинному законодавстві багатьох власників( користувачів) водних об’єктів регіону цікавлять питання  надання водних об’єктів в оренду або ж оформлення права власності на водні об’єкти.

            Як відомо, питання надання водних об’єктів в оренду регулюється Земельним, Водним Кодексом України, Законом України «Про аквакультуру», а також рядом інших нормативних актів. Спробуємо пояснити деякі нюанси у складних законодавчих тенетах для наших рядових читачів.

У відповідності до ЗУ «Про аквакультуру» від 01.07.2013 року суб’єкти господарювання здійснюють свою діяльність на рибогосподарських водних об’єктах на підставі укладених договорів оренди. Також Законом введене  поняття «рибогосподарські технологічні водойми». На відміну від  рибогосподарських водних об’єктів рибогосподарські технологічні водойми – це штучно створені спеціалізовані рибницькі ставки, басейни, садки, технічні характеристики яких відповідають технологічним вимогам розведення, вирощування та утримання риби. Рибогосподарська технологічна водойма визначається технічним проектом або паспортом. Комплекс рибогосподарських технологічних водойм разом із рибогосподарськими будівлями та спорудами, устаткуванням та інвентарем складають рибницьке господарство. На відміну від інших рибогосподарських водних об’єктів, які можуть мати кілька цільових призначень, рибогосподарські технологічні водойми мають єдине цільове призначення – ведення рибництва (аквакультури). (http://ukrfish.gov.ua/).

Громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів). Власники на своїх земельних ділянках можуть у встановленому порядку створювати рибогосподарські, протиерозійні та інші штучні водойми.

Державним водогосподарським організаціям за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування землі водного фонду для догляду за водними об’єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами тощо.

Громадянам та юридичним особам із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

 

Відповідно до статті 51 Водного кодексу України водні об’єкти надаються суб’єктам аквакультури в користування на умовах оренди  органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України. Типовий договір оренди водного об’єкту та рибогосподарського водного об’єкту затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 № 420 «Про затвердження типового договору оренди водних об’єктів».  Типовий договір застосовується як для водних об’єктів, так і для рибогосподарських технологічних водойм.  

Як зазначено вище, водний об’єкт надається в порядку, визначеному Земельним Кодексом України. Орендодавцями земельних ділянок водного фонду для цілей аквакультури відповідно до статті 122 Земельного кодексу України  в комплексі з розташованими на ній водними об’єктами є:

– сільські, селищні, міські ради – на земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад.

– обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Порядок надання водних об’єктів у оренду для цілей аквакультури є єдиним для водних об’єктів, що розташовані в межах населених пунктів, так і для тих, що розміщені поза межами населених пунктів. Порядок надання водних об’єктів та рибогосподарських технологічних водойм  в оренду визначається статтею 124 Земельного кодексу України. 

Передача водних об’єктів у користування на умовах оренди суб’єктам аквакультури, здійснюється за наявності паспорта водного об’єкта. Порядок розроблення паспорту водного об’єкту та його форма затверджено наказом Мінприроди України від 18.03.2013 № 99 «Про затвердження порядку розроблення паспорту водного об’єкту».

Водночас варто замітити, що  передача в оренду рибогосподарських технологічних водойм  здійснюється за наявності паспорту рибогосподарської технологічної водойми або технічного проекту. Типова форма паспорту та порядок розроблення затверджено наказом Мінагрополітики України від 16.12.2013 № 742 «Про затвердження порядку розроблення паспорта рибогосподарської технологічної водойми». Паспорт  розробляється на замовлення власника (балансоутримувача) водойми або ж на замовлення орендодавця (найчастіше це відповідні сільські ради). Тут власникам(балансоутримувачам) варто звернути увагу на те, до якого типу водойм відноситься саме їх водойма, оскільки порядок розробки, погодження паспорту водного об’єкту та рибогосподарської технологічної водойми суттєво різняться. Для прикладу, паспорт рибогосподарської технологічної водойми не підлягає погодженню. Паспорт водного об’єкта ж погоджується  у Державному Агентстві водних ресурсів  України. Надання в оренду гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми здійснює Фонд державного майна України та його регіональні відділення за погодженням Державного агентства рибного господарства України. При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду водойми такій особі одночасно можуть передаватися в користування гідротехнічні споруди.

Виготовлення паспортів  провадиться відповідними сертифікованими спеціалістами або організаціями, які мають у своєму штаті таких працівників (наприклад проектні інститути).

            Паспорт водного об’єкту вимагається при оформленні нового договору оренди, договорів купівлі-продажу тощо. Водночас у випадку наявності діючих договорів  виготовлення паспорту  є рекомендованим, однак не обов’язковим. Потреба у його наявності виникає при необхідності заключення (переоформлення) договору оренди. Крім того варто нагадати, якщо існує необхідність оформлення дозволу на спец водокористування, цей дозвіл без пред’явлення паспорту водного об’єкта не надається.

            Отже у цій статті ми спробували коротко описати деякі  питання паспортизації водних об’єктів та їх надання в оренду. Звичайно висвітлити всі нюанси ми не змогли, однак у випадку необхідності Ви можете звернутись до управління водного господарства, спеціалісти Виноградівського МУВГ готові надати відповідні консультації щодо порядку оформлення паспортів на водні об’єкти, процедури заключення договорів оренди, оформлення  дозволів на спец водокористування тощо. Також радимо ознайомитись з наступними законодавчими та нормативними актами (доступні  в інтернеті):

Закон України «Про аквакультуру»,

Постанова Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 240 «Про затвердження Типового договору оренди водних об’єктів»,

Постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 321 «Про затвердження порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до  постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. N 459»,

Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 28 травня 2013 року № 236 «Про затвердження Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти» Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 18 березня 2013 року № 99 «Про затвердження Порядку розроблення паспорта водного об’єкта»,

Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.12.2013 № 742, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11 січня 2014 року за № 27/24804 «Про затвердження Порядку розроблення паспорта рибогосподарської технологічної водойми».

 Заступник начальника Виноградівського ВУДМГ водного господарства Керечан Д.М.

Севлюш Інфо