ТРИ ЗАКОНИ АГРОТЕХНІКИ ВІД «РАЙДУГИ»

 

НА ОВОЧЕВОМУ РИНКУ ЗАКАРПАТТЯ НОВИЙ ГРАВЕЦЬ)

 Кажуть (експерти кажуть), що цей рік в Україні буде скромним на урожай овочів. Для цього є й фінансові причини – низька реалізаційна ціна, високі затрати на транспортування, на обробку урожаю. Свою думку на це має Юрій Морозович, керівник ТОВ «Райдуга» найбільшого у регіоні виробника городини.

Пан Юрій слідкує за ситуацією в аграрному секторі і загалом підтверджує прогнози, хоча цьогорічні перспективи  в «Райдузі» вважає не гіршими, ніж торік. Сільськогосподарське підприємство за кілька років встигло сконцентрувати у себе кращих агрономів, унікальну оброблювальну техніку, ефективні зв’язки з покупцями в Україні, Білорусі і країн ЄС.

Досвід товариства поки що спростовує тезу про сільське господарство як сектор ризику.

– Так, є й високі затрати на паливо, насіння, є  серйозні видатки ,- говорить Юрій Морозович,  – але з іншого боку де, як не на Закарпатті вирощувати й продавати овочі, особливо на експорт, за кордон. Тим більше, що цей «закордон» поряд і конкурувати з тамтешніми виробниками закарпатцям  цілком під силу – у першу чергу за рахунок вирішальної різниці на оплату праці овочівникам, кліматичних умов і географічного розташування. Підтвердженням цього є робота ТОВ «Райдуга».

Коли у селі Підвиноградово повертати на узбічну дорогу в напрямку до Тиси, за кілька хвилин потрапляєш на територію, встелену полімерними плівками та порівняно великими тепличними конструкціями. На 70 гектарах розташувалося сучасне городнє господарство.

Тут, крім традиційних редису-капусти, ростуть елітні сорти дині й кавуна.

Для успіху в сучасному овочівництві потрібні три речі – гроші, знання і сорти, коротко формулює закон галузі  завідувач виробництвом Василь Ціп. Це очевидні передумови, і без них не добитися результату.

Інвестування в проект дозволило залучати новітні технології, купляти найпродуктивніше насіння городини. Ми використовуємо сорти й гібриди, перевірені часом і досвідом, розповідає Василь Ціп. Скажімо, на підприємстві майже «прописалися» представники насіннєвої компанії «Рійк Цваан». Цього року вони запропонували  гарантовані урожайні гібриди капусти – Етма Ф1, Лема Ф1, Адема Ф1. Результат співпраці з провідними насіннєвими компаніями можна побачити вже зараз – поблизу теплиць у відкритому грунті зеленіє капустяна плантація. Качани розташовані у геометрично точній пропорції один від одного і потраплять на споживчий стіл якраз після того, як рання капуста від  зарічанських овочівників закінчиться і потрібно буде компенсувати певний капустяний «вакуум».

Щодо агрономів. З кадрами «Райдузі» справді поталанило. За посівами у відкритому ґрунті слідкує  Сергій Микулин. Агрономічні знання він  вбирав ще з дитинства, оскільки і мама, і тато свій професіоналізм і багаторічний досвід віддали сільському господарству. У пана Сергія чималий досвід роботи в науково-дослідному інституті, згодом працював керівником Іршавської сортодільниці,  потім – у дорадницькому центрі «Терра Деі» і врешті в «Райдузі». Саме тут є сучасна база, де можна застосувати свої знання – підприємство має актальну сільськогосподарську техніку для обробки землі, зокрема, плуги глибокого рихлення, які розпушують  землю на глибині 50-100 сантиметрів. А от ідеальну «картинку» рівно розташованих стебел капусти чи редису забезпечують грядоувторювачі і агрегати для висадки розсади. З такою точністю не саджає найдосвідченішей овочівник. У свою чергу точність гарантує однаковий доступ до споживчих речовин у ґрунті, однаковий життєвий простір для рослин і згодом оптмальні стандарти уже дозрілих овочів. Підприємство забезпечує всі технології для підготовки й і вирощування урожаю, каже агроном. Скажімо,  закарпатські кислі ґрунти відчувають нестачу вапняка. Це дороге задоволення. У колгоспні часи аграріям допомагала держава, яка всі витрати на вапнування брала на себе. І дуже добре, що «Райдуга» зуміла профінансувати ці роботи самотужки.

 Тепличне господарство. Щойно тут відбулася така делікатна річ як щеплення кавунів. Традиція зародилася багато років тому в Японії. Малоземельна країна має давню історію ведення тепличного господарювання,  відповідні переваги і проблеми. Адже ґрунт у теплицях накопичує хвороби. Японія започаткувала щеплення кавунів, огірків та інших культур, щоб мати здорові з надійним імунітетом рослини. Основою є дикі сорти рослин, які мають сильну кореневу систему і «несмачне» для шкідників та хвороботворних бактерій коріння. Досвід японців перейняли греки, потім від греків навчилися турки, а турок навчив українців, розповідає Василь Ціп.

Тепличне господарство, – переконаний агроном Василь  Ціп (молодший), – це взагалі перспектива ведення овочівництва. Адже теплиця гарантує передбачувану урожайність, високу ефективність виробництва на невеликій площі. Зараз тепличні конструкції забезпечують дозрівання основних овочевих культур, якими займається господарство

Передбачуваність урожаю означає і передбачуваність реалізації. Адже постійні партнери чи то в Києві, чи то в Будапешті воліють укладати договір  з постачальником, який гарантує  певну кількість такого товару як овочі й фрукти попри всі погодні несподіванки.

Тим більше, що поряд, буквально під спільним дахом, розташоване ТОВ «Західний рітейл», яке закуповує від «Райдуги» всю вирощену продукцію і  відправляє її у світ під торговою маркою «Закарпатпродукт».

До речі,  «Західний    рітейл» навіть у найгарячішу пору зумів прийняти весь привезений урожай від закарпатських фермерів. У таких випадках «Райдуга» навіть поступається чергою перед постачальниками здалеку. Ми, мовляв, поряд, можемо й почекати.

–      У нас немає поняття конкурент, говорить Юрій Морозович. – Ми готові не лише посприяти в реалізації урожаю «конкурентів», але й надати всю унікальну свою техніку для  овочівників, щоб висаджували городину не руками, а за допомогою сільськогосподарських машин.

 «Райдуга» має постійних постачальників насіння, добрив, інших препаратів і купляє все це за дисконтними умовами. Кожен овочівник, який «дружить» з підприємством, може придбати все це за таку ж пільгову ціну.  Завдяки присутності  «Райдуги» фермерам залишається лише зібрати готовий урожай. Всім іншим, в тому числі й продажем, вони можуть не перейматися. Їх овочі обов’язково знайдуть споживача в Україні чи Європі.

Василь Садовий

 

 

Севлюш Інфо