Розгляд питання щодо роботи міського сміттєзвалища

Сьогоднішня сесія міськради зібрала 24-х депутатів. Решта не з’явилась з різних причин, може, сезон не той, а може, питання сміття обертається повнотою бруду до мешканців району. Все-таки ситуація, що потребує чіткої траєкторії руху набула свого певного початку. Та початок цей по іронії долі сіє сумніви у головах турботливих народних обранців. В чому причина?

Доповідь Віталія Любки

«Всі ми знаємо, що Виноградівський полігон є дуже наповненим і тому Виноградівською міською радою було прийнято рішення, що треба припинити ввіз ТПВ з сіл району. Але також розуміємо, що це рішення є таким, аби людей спонукати до роботи. Депутати (тобто ви) надіслали мені листа у якому зауважили, що вони можуть повернутись до розгляду даного питання за таких умов:

1.Надання документів на виділення земельної ділянки для будівництва нового полігону;

2.Надання погодження відповідних служб для будівництва.

Розуміючи суть проблеми, мною була створена робоча група по пошуку земельної ділянки. Голова держзем агентства у Виноградівському районі Юрій Іванович Брич, підібрав біля шести підходящих ділянок, створена робоча група виїжджала аби визначити ступінь придатності тої чи іншої ділянки для будівництва полігону. Ми здійснили цілий ряд виїздів, приймали участь у сесіях сільських рад, виконкомах, зборах селян… Наслідком цієї кількамісячної роботи є рішення Хижанської сільської ради, що вона надала дозвіл на обстеження селищної ділянки. Нами було зумовлено геологічне дослідження, висновок геологів є позитивним щодо розміщення полігону. Мною були проведені зустрічі з селянами, вони також позитивно відгукнулись на розміщення полігону поблизу села площею до 15 га. Зважаючи на це мною видано розпорядження про розробку детального плану щодо розміщення сміттєпереробного полігону біля села Хижа. У п’ятницю мав розмову з посадовцями Закарпатської області, аби пришвидшити даний процес. Тож, найближчим часом ми будемо мати повний пакет документів після чого можна буде говорити про створення комунального підприємства у власність якого буде передана земельна ділянка з однією умовою – розміщення сміттєпереробного полігону. А далі починаємо шукати інвестора, на даний момент є поки один – «АВЕ». Але так, як ділянка належить с. Хижа то оголосимо конкурс ,будь який інвестор зможе прийняти у ньому участь. Та маю зауважити про свою розмову з директором ТОВ «АВЕ – Виноградово», котрий розказав, що з моменту закриття нашого сміттєзвалища, обсяги їх роботи безпосередньо у Виноградові збільшились у двічі. Тобто люди з сіл привозять сміття до Виноградова, по закону вони роблять усе правомірно, адже висипають у сміттєві баки. Але ж підприємство «АВЕ» виконуючи подвійну роботу при цьому потерпає від збитків. Тому ще раз прошу Вас з увагою поставитись до даного питання». Зважуючи й на те, що частину сміття селяни викидають у канави, ліси… а це засмічує місцевість району».

Вислухавши доповідь Віталія Володимировича депутати задали ряд важливих питань.

Бліц-опитування детупатами міськради Віталія Любки

1. Де безпосередньо планується розміщення полігону?

За три кілометри від крайньої хати села Хижа.

2. Чи не виникне такої ситуації, як кілька років тому в с.Широке, коли люди висловили категоричну незгідність з побудовою полігону? Чи проводились якісь громадські слухання в с.Хижа?

З людьми була проведена інформаційна робота, вони схвально відгукнулись. Були звісно окремі випадки категоричності, але взагальному селяни дали згоду. До їх відома також донесли план преференцій, тобто с.Хижа у разі згоди отримає 15 мільйонів гривень.; передбачені робочі місця, адже підприємство юридично буде знаходитись в с.Хижа; та знижку на тарифи для селян.

3.Через які села будуть проїжджати важкі машини?

Що стосується доріг, то до місця розміщення полігону є три під’їзні державні шляхи.

4.Які села прилягають близько до майбутнього полігону. Чи є згода від них?

Якщо чітко йти по закону, то згоду сіл непотрібно. У с.Широке була друга ситуація, бо там під’їзний шлях проходить по комунальній дорозі села. З рештою, вже декілька років сміття вивозиться, і має вивозитись якимось шляхом, ми ж не можемо об’їжджати 49 населених пунктів та питати дозволу, чи можна їхати їхньою дорогою, тому це питання не доречне. Крім того, нами розроблено угоду, яку підписують всі сільські ради і міськрада в тому числі, про те, що вони підтримують дану програму по утилізації ТПВ, тож кожен чітко підписує , а отже нестиме відповідальність. Уже підписало біля 10-ти сільських голів.

5.Зачитайте всі вимоги, що ми тоді ставили?

1.Надання документів для виділення земельної ділянки для будівництва полігону.

Розпорядження про виділення ділянки є. Та всі ми розуміємо, що для виготовлення державного акту, по всім нормативним правилам , потрібно мінімально 6 місяців.

2.Надання погодження відповідних служб для будівництва.

Виконком, сесія відбулись схваливши дане питання.;

геологи дали позитивну відповідь, такий їх висновок: при обстеженні виявлено, що дана площадка з урахуванням геологічних досліджень повністю підходить для розміщення полігону по переробці відходів. Це є попередня геологія, бо остаточну можемо зробити, коли матимемо проект будівництва;

громада с. Хижа згоду дала (протоколу ми не маємо, бо за законом про загальні збори селян зазначено, що вони вирішують питання в межах населеного пункту, але розуміючи важливість ситуації ми провели слухання на яких люди виявили добру волю);

Область проект також підтримує.

6.А чи є якісь плани на майбутнє, що там буде не просто полігон, а переробний завод?

На даному етапі ми вирішуємо питання виділення ділянки та створення комунального підприємства. Комунальне підприємство оголосить конкурс на кращий проект сміттєпереробного заводу чи сортувального полігону, тоді вже громада села з нашою допомогою вирішить, що саме необхідніше району.

7.Чи є екологічна експертиза?

Екологічний висновок передбачається на готовий проект об’єкту. Реально проектування здійснюється протягом 8-ми місяців.

8.Є терміни побудування полігону?

За досвідом підприємства «АВЕ» проектування займає 6 місяців, 2 роки будівництво. Тобто, від 2 з половиною до 3 років Виноградівський район матиме сміттєпереробний полігон.

9.Яка компенсація передбачена за 2,5 роки?

Згідно районної програми по утилізації ТПВ передбачено кошти на рекультивацію Виноградівського сміттєзвалища. Тож, якщо ми зараз не вирішимоо дану проблему то сміття буде звозитись до Виноградова не 2-3 роки, а вічно.

10.Скільки коштує рекультивація?

7 мільйонів грн. Рекультивація проводитиметься за державні кошти. Це буде робити підприємство, що виграє тендер та є спеціалізованим. Але Треба розуміти, що це тривалий процес: завезення гравійної, ґрунтової суміші, потім озеленення… Район бере на себе цю відповідальність.

Угоду по районній програмі утилізації ТПВ підписують селищні голови, облрада, облдержадміністрація, міський голова за вашої згоди, кожен поставить свій підпис і печатку, тож кожен бере на себе зобов’язання виконувати прописані умови.

Позиція Юрія Брича

“В першу чергу ми звертали увагу на те, що земельна ділянка має бути землями державної власності, тобто вона не має бути прив’язана до комунальної чи приватної власності.

Таких земельних ділянок із шести ми відібрали 4. Дві земельні ділянки були в межах населеного пукту, але колективною власністю. Ми провели роботу, як зауважив Віталій Володимирович на кожній земельній ділянці, поспілкувались з громадою кожного села. Із усіх ділянок найбільш придатною є ділянка за межами села Хижа. В першу чергу враховувалися цінність цих земель.

Друге: ми замовили геологічне вивчення на предмет залягання підґрунтових вод. Тож, у с.Хижа підгрунтові води залягають на глибині 6,5 м.

Під час громадських слухань ми не можемо сказати, що там усі люди були за , але треба зважати на те, що дана земельна ділянка є загальнорайонним об’єктом, тобто належить не лише жителям того села, а й жителям всього району. У нашій роботі приймали участь представники області з управління містобудівної документації та виготовлення землевпорядної документації. Маю ще зазначити, що землями за межами населених пунктів, відповідно до вимог законодавства, ними розпоряджається не сільська рада, не районна, а головне управління земельних ресурсів. Установи підтвердили свою згоду по даному проекту. Зараз проходить робота по підготовці вихідних даних для проектування. Проконсультувавшись з фахівцями маю зауважити, що це дуже масштабний та серйозний проект, тому люба ділянка нашого району дуже ретельно вивчається.

Що до проекту відведення земельної ділянки, як фахівець кажу, що на протязі 1,5 місяців він буде готовим. Користуючись нагодою я закликаю вас з порозумінням віднестись до даної справі.”

Думка Степана Бочкая

Треба врахувати:

1.Питання вже пропрацьовано.

2.Полігон потрібний так, чи інакше.

3.У місті починається звіс сміття з району і затратна частина по прибиранню ляже на плечі міськради.

4. Зараз почався навчальний процес, працюють садочки та школи, відповідно, в цих об’єктах накопичуватимуться відходи, а це питання антисанітарії у шкільних закладах.

Моя пропозиція – відновити завіс ТПВ з навколишні сіл терміном до нового року. Кожен місяць Віталій Любка звітуватиме про пророблену роботу. З1 грудня чи на початку січня ми зберемо сесію де буде детальне відзвітування. Якщо пророблена робота не матиме позитивного результату, то ввіз сміття буде заборонений.

У підсумку сьогоднішньої сесії депутати міськради двічі голосували дане питання. Перша спроба була невдалою, але за другою, чи то спрацювали переконливі аргументи Любки Віталія, чи то депутати таки вирішили нарешті піти на розумний компроміс, але потрібна кількість голосів знайшлась. Тому вже з завтрашнього дня ТОВ «АВЕ – Виноградово» поновлює свою роботу у селах району. Віталій Любка з робочою групою активно впроваджують програму по утилізації ТПВ.

Маю зауважити, що Русанюк Михайло Михайлович, колишній заступник голови РДА, мав займатись питанням сміттєпереробного полігону набагато раніше, тоді зараз не виникало б потреби виправляти помилки, адже їх краще попереджувати ніж виправляти. Більше того, «Севлюш Інфо» стало відомо, що саме Русанюк Михайло був одним з ініціаторів заборони вивезення сміття з сіл. Сьогоднішня його поведінка виглядала, як намір заблокувати рішення, до речі, він пішов з сесійної зали так і не взявши участь у голосуванні.

Особисто мені, як пересічній людині, хочеться аби нарешті наша влада, незалежно від кольору партійної приналежності та позиціонування у міській чи районній раді, направду піклувалась про громаду міста, та впроваджувала рішення саме на розвиток району. Тут не має інтересів ВАШИХ чи НАШИХ, тут є суспільний інтерес. Тому, давайте думати глобально і діяти локально….

Світлана Кедик