Проти начальника Виноградівського паспортного столу порушено три кримінальні провадження

 В рамках всеукраїнського проекту політичної партії ДемАльянс декілька жителів міста спробували отримати закордонний паспорт за законну ціну 170 грн. Місцевими активістами було реалізовано телепередачу з приводу даної проблематики, декілька публікацій у ЗМІ, знайдено охочих до законності.

Протягом 2014 року небайдужі мешканці подали ряд документів до паспортного столу, а саме анкету, копію паспорту та коду, фотокартки і одну квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170 грн.

Після отримання офіційної відмови усі охочі оскаржили неправомірні дії ДМС до адміністративного суду.

Вигравши усі три інстанції, активісти отримали офіційне підтвердження від судової Феміди: вимога міграційної служби на оплату послуг та вартості бланку паспорту – незаконна. Суди, зокрема, розтлумачили, що державне мито в розмірі 170 гривень вже покриває всі витрати Держави на оформлення паспорту, в тому числі вартість його бланку.

Як тільки рішення судів набрали законної сили, активісти звернулися до паспортного столу із вимогами видати їм закордонні паспорти на основі тих документів та квитанцій, які вони оплатили.

Однак, паспортний стіл, за підписом начальника Осташа А.В. знову відмовив громадянам у видачі закордонного паспорту. Зокрема, від активістів знову попросили надати заяву анкету, паспорт та код, фотокартки, знову оплатити 170 грн. та інші платежі, які суд визнав протиправними. При цьому, всі документи були подані ще того року.

Не стерпівши такого свавілля, перші три активісти, які отримали копії рішень судів апеляційної інстанції звернулися до обласного прокурора із вимогою притягнути начальника паспортного столу до кримінальної відповідальності.

Так, громадяни завважали, що начальником Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатської області  Осташом А.В., вчинено злочин, передбачений ч. 1 ст. 382 Кримінального кодексу України (невиконання судового рішення).

Невиконання судового рішення полягає у невжитті начальником Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатської області, до якого звернуто виконання рішення, що набрало законної сили, передбачених законом заходів щодо їх виконання. Невиконання проявляється у прямій відмові виконати судове рішення.  

Станом по сьогодні, на начальника паспортного столу відкрито три кримінальні провадження, розпочато досудове розслідування.

Громадський актив буде прискіпливо слідкувати за подальшими діями посадовців.

 

 

 

Коротка довідка із судових рішень:

31.07.2014 року позивач подала до Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області документи, які були необхідні  для оформлення і отримання паспорта громадянина України для тимчасових поїздок за кордон, що передбачені п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року № 231, а саме: квитанцію про сплату державного мита у розмірі 170,00 грн.; заяву-анкету; паспорт громадянина України (після прийняття документів повертається); копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 * 4,5 см.

Однак посадовими особами Виноградівського районного відділу ГУ ДМС України  в Закарпатській області в письмовому порядку було відмовлено у оформленні закордонного паспорта із тих підстав, що позивачем не сплачено 87,15 грн. вартості послуги та 120,00 грн. вартості бланку.

Відповідно до ст..7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Постановою Кабінету Міністрів України №231 від 31.03.1995р. затверджено «Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» (далі Правила).

Відповідно до п.10 Правил, для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем надано всі необхідні документи для оформлення паспорту, які передбачено п.10 Правил.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, підставою відмови позивачу в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон стала несплата позивачем, відповідно до Постанов КМУ від 04.06.2007 р. № 795 та від 26.10.2011 р. № 1098,  вартості послуги – 87,15 грн., вартості бланка – 120,00 грн. 

З такими підставами для відмови в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон суд не погоджується з наступних підстав.

 

Так, посилання відповідача на постанову КМУ від 26.10.2011р. №1098, якою внесено зміни до постанови КМУ від 04.06.2007 р. № 795, є необґрунтованим, оскільки порядок оформлення та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон регламентовано Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», у межах та на виконання якого постановою КМУ №231 від 31.03.1995р. затверджено «Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення». Ані вказаним Законом, ані зазначеними Правилами не визначено обов’язок особи сплачувати будь-які інші платежі під час оформлення та видачі паспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 26.10.2011р. затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг. Вказаним Порядком визначено перелік послуг, які можуть надаватися Міністерством внутрішніх справ та Державної міграційної служби.

Відповідно до п.2 Порядку, послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.

Правовий аналіз вказаної постанови КМУ свідчить про те, що платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а не про обов’язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон. В іншому випадку, якщо приймати до уваги позицію відповідача про обов’язковість таких послуг, постанова КМУ №1098 від 26.10.2011р. буде суперечити вимогам Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» статтею 7 якого прямо визначено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню. Як зазначено вище, на виконання вимог Закону, постановою Кабінету Міністрів України №231 від 31.03.1995р. затверджено Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, вимоги яких дотримано позивачем при зверненні до відповідача.

Таким чином, оскільки порядок оформлення та видачі паспортів визначено Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України та Правилами оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, відповідач був позбавлений можливості вимагати у позивача будь-які інші документи (платежі), окрім тих, що зазначені у вказаному Законі та Правилах.

Суд також зазначає, що згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 «Про державне мито» (далі – Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають  юридичне значення, уповноваженими на те органами.

До об’єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих  мінімумів доходів громадян (статті 2,3 Декрету).

 

Разом з цим у пункті 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 №795, визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87,15 грн.

Таким чином, сплата встановленого Декретом державного мита  покриває вартість витрат, пов’язаних із вчиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Тому відповідач не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Такої правової позиції дотримується і Верховний Суд України у своїй постанові від 03 грудня 2013 року по справі №21-416а13.

 

ДемАльянс Виноградів  

Севлюш Інфо