Округ №73: вибір за нами

 

Як уже всім відомо, 26 жовтня в нашій державі пройдуть позачергові парламентські вибори. Безумовно вибори необхідні для очищення теперішньої Верховної ради від явно проросійських політичних сил. Інше питання, чи виборча система по якій обиратимуть нардепів дасть змогу зробити це в повній мірі. Вибори пройдуть по змішаній системі. А це означає обрання 225 депутатів по багатомандатному виборчому округу(списки партій),  і 225 депутатів по одномандатним виборчим округам. Але в нинішній ситуації Округи на території АРК та частина округів на території Донецької та Луганської областей залишаться поки без свого представника у ВР.

На території Закарпатської області утворено 6 одномандатних виборчих округів. На цих виборах межі округів залишилися в межах  виборів 2012 р. Як відомо тоді округи готувалися під провладних кандидатів, тому до сьогодні не маємо угорськомовного виборчого округу, а території проживання угорців поділені між кількома округами. Цей факт викликає обурення в угорців, вони прагнуть мати свій округ, що дало б змогу обрати свого представника у парламент. З цього приводу вони зверталися до ЦВК, але там їм відмовили.

У закарпатських округах доволі специфічна ситуація з висуненням кандидатів. Так по 68 округу (м. Ужгород, Ужгородський р-н) зареєстровано 27 кандидатів. По округу  №73 зареєструвалося 8 кандидатів, 4 з яких є самовисуванцями і 4 висунуті політичними партіями.   З них 3 уродженці львівської обл.(Патик І, Вовкунович В., Ярина Є.),  ще один кандидат проживає  за межами окргу(Балога І.). На виборах 2012 року по цьому округу було 10 кандидатів і запекла боротьба за перемогу. Чи буде і зараз настільки ж спекотна передвиборча кампанія? У минулій кампанії явно виділялися двоє «важковаговиків» – Іван Балога та Іван Бушко. Тоді, як відомо, переміг Іван Бушко, який  був висунутий провладною Партією регіонів, але на цей раз він свою кандидатуру не виставив, а це для виборців округу означає, що їхні інтереси у ВР восьмого скликання буде представляти «новий» депутат.
До округу входить 35 дільниць Берегівського району, включно з м. Берегово, 14 дільниць Іршавського району, 65 дільниць Виноградівського району. Включно з м. Виноградів.

Округу надає специфіку насамперед наявність 30-35% угорців. Також м. Виноградів, м. Берегово де скупчення виборців, але неоднорідних політичних поглядів. Окремо в цьому аспекті треба розглядати ромський фактор .Кандидати традиційно “вирішують” з їхніми лідерами, як схилити їх на свою сторону, але вони не завжди голосують і дотримуються обіцянок.

Спробуємо трохи розібратися у ситуації по округу і проаналізувати шанси кожного з кандидатів. Для цього беремо за основу список ЦВК.

Балога Іван Іванович народився 10 листопада 1966 року в селі Завидово Мукачівського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, голова, Закарпатська обласна рада, член політичної партії Єдиний Центр, проживає в місті Мукачеве Закарпатської області, судимість відсутня, самовисування.
Є найдосвідченішим політиком поміж кандидатів. Давно веде роботу саме по цьому округу. По Виноградівському району(24 округ) обрався до обласної ради в 2010 році. Програв округ минулого разу. Тому явно зараз докладе максимальних зусиль для перемоги. Має для цього всі шанси. Є необхідний фінансовий ресурс. Його кандидатуру висунув провладний Блок Петра Порошенко.  Хоча вирішив піти самовисуванням, на минулих виборах був кандидатом від ЄЦ., членом якої він є. Тому йому гарантована структура активістів та членів партії, яка працює по всьому округу. Базовим районом округу є Виноградівський район, де ЄЦ має свого голову райради і ряд сільських голів, які є їхніми партійцями. Головне тут буде робота над помилками попередньої кампанії. Це насамперед прихильність виборців по м. Виноградів і угорськомовних селах. Як показує аналіз результатів 2012 року по вищезгаданих дільницях І. Балога потерпів фіаско. А от що запропонують мешканцям міста поки невідомо, прописку на виноградівську не зміниш. А на риториці «голосуємо за свого, а не чужого» Іван Бушко з значною перевагою переміг на дільницях Виноградова. Серйозною підтримкою Івана Балога може похвалитися в україномовних селах округу. Зокрема від міста Виноградова в напрямку Іршавського району, включно з селами Іршавщини. Показовими є результати голосування попередніх виборів на дільниці(210216 ) с. Сільце де Іван Балога отримав 1070 голоси, а другим був Іштван Петрушка -52 голоси. Отож Іван Балога може здатися найрейтинговішим кандидатом на початок гонки, але його результат залежатиме від його активності в ході кампанії , а також активності його опонентів. Для цього як відомо голова з 1 жовтня облради вже взяв відпустку. Тож спостерігаємо, придивляємося.

   Вовкунович Василь Васильович народився 23 грудня 1959 року в селі Хітар Сколівського району Львівської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, фізична особа – підприємець, член політичної партії Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, проживає в місті Берегове Закарпатської області, судимість відсутня, самовисування.

Во «Свобода» виставила кандидатів на всі закарпатські округи. Але буде несподіванкою, якщо вони виграють хоча б один. По 73 округу слухи доносили імя Палінкаша Володимира, але як бачимо в партії вибрали кандидатуру Вовкуновича Василя. Активний учасник майдану. Зараз є учасником бойових дій у зоні АТО. На виборах може опертися на партійну структру. Але має слабку впізнаваність у жителів окргу. Як відомо ВО «Свобода» не може похвалитися значною підтримкою загалом по області, тому рейтинг і результат кандидата буде залежати від винахідливості в ході кампанії .  

Конкін Руслан Валентинович народився 16 червня 1986 року в місті Виноградів Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, заступник голови, Виноградівська філія Закарпатської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів, безпартійний, проживає в місті Виноградів Закарпатської області, судимість відсутня, суб’єкт висування – Радикальна Партія Олега Ляшка.

Ситуація, коли радше не людина захотіла стати нардепом, а партія шукала кого б висунути. Конкін Руслан є новачком в політиці.До цього часу він не був помічений в якихось політичних проектах, навіть не помічений в громадських акціях чи діяльності. Очевидно, що буде користуватися риторикою партії, що відображається в його передвиборчій програмі. Штаб партї очевидно допомагатиме. Результати  будуть залежати від активності в ході кампанії. Очевидно, що ця передвиборча кампанія розглядається як плацдарм для майбутньої політичної діяльності.

Костьо Федір Федорович  народився 5 сiчня 1971 року в місті Виноградів Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, директор, ТОВ “Сицилія”, безпартійний, проживає в місті Виноградів Закарпатської області, судимість відсутня, суб’єкт висування – політична партія Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”.

Останнім часом в стані «Батьківщини» відбуваються явні зміни, пройшли внутрішні люстраційні процеси. Партію покинули ряд депутатів 7 скликання. Партія шукає шляхи оновлення.Для цього на вибори був запропонований список з новими іменами, по всіх округах виставлені кандидати. По округах Закарпатської області виставлені взагалі маловідомі кандидати. Так по 73 округу “Батьківщина” висунула кандидатуру Костьо Федора.  Він має бізнесові стосунки у компанії яка належить  О. Кеменяшу – керівнику  обласного штабу Батьківщини і номер 36 у їхньому виборчому списку.  Федір є активним учасником Євромайдану, член Самооборони. Останнім часом займається допомогою військовим, їздив у зону АТО. Але впізнаваність навіть у межах Виноградова , звідки він родом, є досить низькою. Фактично рідне місто мало б бути електоральним центром для нього. “Батькіщина” вже веде польову агітаційну роботу, але роботи не початий край, в короткі строки кампанії навряд чи зможе серйозно позмагатися за 1 місце, але має шанс заявити про себе.

Патик Ігор Ігорович  народився 5 серпня 1984 року в місті Новий Розділ Львівської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, землевпорядник, Фанчиківська сільська рада, безпартійний, проживає в місті Виноградів Закарпатської області, судимість відсутня, самовисування.

Ситуація дуже схожа на ситуацію Конкіна Р., от тільки Ігор є самовисуванцем, а це означає для нього відсутність штабної  та фінансової підтримки. Не буде дивним якщо під кінець кампанії він зніме свою кандидатуру на користь іншого кандидата.

Петрушка Іштван Шімонович народився 26 лютого 1975 року в місті Берегово Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, голова, Берегівська районна державна адміністрація, член Політичної партії “НАРОДНИЙ ФРОНТ”, проживає в селі Яноші Берегівського району Закарпатської області, судимість відсутня, суб’єкт висування – Політична партія “НАРОДНИЙ ФРОНТ”.
Має значний політичний досвід. У 2012 році був кандидатом по цьому ж округу. Посів 4 місце з результатом 4,88%. На даний момент є очільником Берегівської РДА, що автоматично дає впізнаваність хоча б у межах району. Плюсом безумовно є непогане сприйняття в середовищі угорців. Буде використовувати партійні ресурси. Призначений після революції на посаду як компромісна фігура. Як і інші кандидати, все залежатиме від його передвиборчої кампанії. По ряду округів «НАРОДНИЙ ФРОНТ» узгоджував мажоритарників із «БПП», і бачимо, що тут є висуванці від обох партій. Але це не гарантує запеклої боротьби.

Шелемба Михайло Іванович народився 6 жовтня 1946 року в селі Свобода Берегівського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, адвокат, член Комуністичної партії України, проживає в смт Батьово Берегівського району Закарпатської області, судимість відсутня, суб’єкт висування – Комуністична партія України.

Кандидат є доволі поважного віку, але це не обовязково є перешкодою для акативної кампанії. Його виборці швидше за все будуть такого ж віку, а їх не так і багато. Загалом ставлення до КПУ є негативним по Україні, вони балансують на межі попадання в раду. Активної кампанії за ними ніколи не помічалося, дуже проста технологія із роздачі газет і листівок. Очікувати серйозного результату від цього кандидата не приходиться.

Ярина Євгеній Віталійович народився 15 червня 1958 року в місті Мостиська Львівської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, генеральний директор, ТОВ “Експерт”, безпартійний, проживає в місті Виноградів Закарпатської області, судимість відсутня, самовисування.

Став одним з перших зареєстрованих кандидатів (18.09.14). Був учасником кількох політичних проектів. Має політичний досвід. Свого часу очолював обласний осередок партії “УДАР”. Став не тільки одним з перших зареєстрованих кандидатів, а першим почав активну агітаційну роботу. Про це свідчить його активність на сторінці у фейсбук і агітаційні матеріали в ряді населених пунктів округу. Є директором фірми, яка має досить широку географію діяльності тому має непогану впізнаваність у межах округу.  Головним питанням буде його сприйняття в угорськомовних виборців. Також не менш важливим буде чіткість змістів, які намається донести виборцям.

Загалом кампанія проходить у дуже складні для України часи. Тут можливі коливання електоральних вподобань. Найголовніше вбачається, чи зможуть кандидати донести все бажане до виборців, і як швидко, адже часу дуже обмаль.  Все це зясується 26 жовтня, а до того часу запитуємо, аналізуємо і вибираємо. 

Ярослав Мар”ян для Севлюш Інфо