Марія Сігетій привітала освітян з Днем вчителя та розповіла про плани на посаді міського голови Виноградова

З нагоди Дня вчителя обговорили з кандидатом на посаду Виноградівського міського голови від партії “Команда Андрія Балоги” Марією Сігеті питання навчального процесу в області та перспективні освітні проекти у Закарпатті.

За 19 років педагогічного стажу Марія пройшла шлях від вихователя до керівника Управління освіти, молоді та спорту Виноградівської районної державної адміністрації. Крім того, Марія є співзасновницею громадської організації «Рада директорів освіти» та ГО «Інноваційна освіта Закарпаття», які відстоюють права освітян та розробляють нові методики організації навчального процесу.

В рамках професійного обміну досвідом у 2014 році проходила тренінги в США по програмі Open World Leadership Program, а у 2018 р. – в рамках співпраці Open Newton Sister City (освітніх закладів Newton (США) та Виноградова).

З 2009 року спільно із закладами освіт та громадськими організаціями Польщі, Ізраїлю, Чехії, Угорщини, Нідерландів, США та Швейцарії бере участь у реалізації міжнародних проектів.

— Як ви вважаєте, як зміниться освітня політика в області після завершення децентралізації?

— Завдяки реформі децентралізації в наших силах зробити так, щоб наші діти вже через декілька років ходили до нових шкіл та дитсадків, гралися на сучасних дитячих майданчиках, займалися різними видами спорту в охайних парках та скверах. Але оновлення освітньої інфраструктури та створення зон для дозвілля дітей – це тільки база. Ми прагнемо дати їм широкі можливості для розвитку за допомогою професійних, творчих, спортивних гуртків. Наприклад, в Мукачево Команда Андрія Балоги успішно реалізує проект «Школа повного дня» за західним типом. Після уроків діти можуть займатися спортом, малювати, співати, танцювати або вчитися чомусь новому в своїй власній школі. Батьки можуть залишити дітей на цілий день в школі та не турбуватись прох їх дозвілля. Також в місті планується впровадження «старшої школи» – спеціалізованої програми профільної освіти для старшокласників. Учні 10-12 класів зможуть познайомитись з різними професіями, отримати базову підготовку для навчання в університеті, а також розвинути навички для першої роботи. Це дозволить покращити середовище та рівень навчання, залучати кваліфікованих викладачів, давати профільну освіту. Ці ініціативи ми прагнемо масштабувати на всю область.

—Як вплинув досвід міжнародного співробітництва та стажування в США на впровадження освітніх новацій у Виноградові?

— Це був неоціненний досвід, завдяки якому, уже перебуваючи на посаді начальника управління освіти, почала впроваджувати низку змін. Для Виноградівщини вони були справді інноваційними. Розпочали із залучення директорів шкіл до розподілу коштів, адже хто, як не керівник закладу найкраще знає основні проблеми школи та НВК. Ініціювали участь закладів освіти в інфраструктурних та екологічних проектах. Ми виступили за впровадження нової системи преміювання педагогічних працівників, яка передбачала підвищення мотивації і, як наслідок, покращення якості освіти дітей.

Також вдалося налагодити плідну співпрацю з міжнародними організаціями США та Європи. Для прикладу, ми зустрічались із директором Департаменту освіти в місті Де-Мойн (Des Moines), штату Айова, для вивчення роботи освітніх закладів цього округу. Адже американська система є прикладом децентралізованої освітньої системи з відповідною структурою та змістом управління. Важливим аспектом є перехід від теоретичного навчання до практичного із застосування підходу, заснованого на компетенціях. Нам є чому повчитися за кордоном та запровадити найкращі методи у нас.

— Які ініціативи Ви вважаєте актуальними в навчальному процесі?

— У 2009–2011 роках я працювала волонтером з надання психологічної допомоги невиліковно хворим особам. Також реалізувала багато проектів для дітей-сиріт та дітей з особливими потребами. Тому відстоюю впровадження інклюзивної освіти, адже це наш обов’язок перед дітьми. Першочерговими кроками вважаю розширення мережі інклюзивно-ресурсних центрів, підготовку відповідних фахівців, відкриття додаткових груп та класів, створення ресурсних кімнат для особливих діток та їх батьків. Безперечно, розвиток системи освіти, молодіжного сектору та громадського самоврядування має стати одним із пріоритетів місцевої влади, адже якісне навчання дітей закладає основу для процвітання міста, регіону і всієї країни.

— Чому такий досвідчений освітянин балотуєтесь на посаду міського голови Виноградова? Що та як Ви прагнете змінити?

— Я думаю, що багато виноградівців бували закордоном і бачили, як там налаштована система муніципального управління. Під час моїх зустрічей з фахівцями з Європи та США ми обговорюємо не тільки розвиток освіти, а й загалом тенденцій у містах: як потрібно діяти, щоб люди відчували себе комфортно, захищено, з перспективою гідної роботи. Крім того ми багато спілкувались з найефективнішим мером Закарпаття та лідером нашої партії Андрієм Балогою (Мукачівська ОТГ визнана одним з лідерів у рейтингу оцінки фінансових показників бюджетів за даними Експертів Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe) про необхідність комплексного підходу до впровадження змін у громадах, особливо в умовах завершення децентралізації та передачі повноважень, коштів на місця.

Вважаю, що пріоритетом міського голови на наступні роки має стати капітальний ремонт всієї громади, починаючи з доріг, мереж водопостачання та водовідведення, шкіл, дитячих садків, закінчуючи дахами та під’їздами будинків. І, звісно ж, паралельно з цим –розвиток освітнього, культурного, спортивного середовища на території громади.