Майбутнє варто планувати !

 

Саме під такою назвою на території Виноградівського району протягом листопада 2015 – червня 2016 року буде реалізовуватись проект направлений на підвищення поінформованості жінок та пар репродуктивного віку щодо прийняття рішення стосовно планування сім’ї та репродуктивного здоров’я, використання сучасних та ефективних методів контрацепції як альтернативи не планованій вагітності та абортам. Реалізація даного проекту на території району стала можливою завдячуючи БФ «Центр громадських ініціатив» (м.Перечин)  у партнерстві з Виноградівською центральною  районною бібліотекою. Крім нашого району даний проект також буде реалізовуватись  на території В.Березнянського, Перечинського, Ужгородського, Іршавського районів та міста Ужгород.

Реалізація даного проекту стало можливим дякуючи фінансовій підтримці Програми «Здоров’я жінок України», яка є п’ятирічною (2011-2016 рр.) Програмою  Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Для досягнення своєї мети Програма працює з українськими неурядовими організаціями, місцевими партнерами підтримуючи їхні ініціативи, спрямовані на зміну ставлення населення і створення сприятливих політик на національному та місцевому рівнях, а також зміцнюючи їх організаційну спроможність.

У рамках реалізації проекту Виноградівською районною бібліотекою передбачається проведення різноманітних просвітницьких акцій із залученням медичних працівників для молоді і молодих сімейних пар, жінок фертильного віку. Протягом 2014 -2015 років наша бібліотека вже була долучена до реалізації подібного проекту, що дало нам можливість налагодити співпрацю з медичними працівниками району, провести цілу низьку інформаційно-просвітницьких заходів. У приміщенні районної бібліотеки оформлено тематичну книжкову  виставку. Також завітавши до бібліотеки всі бажаючі можуть скористатись консультуванням з фахівцями через мережу Інтернет.

Для продовження життя на Землі природа забезпечила усьому живому здатність до розмноження – репродукції. Але тільки людина може вирішувати питання про час народження дітей та їх кількість. Та часто людина стикається з досить значними проблемами, більшість з яких пов’язана з незнанням елементарних фактів про своє репродуктивне здоров’я і можливості його збереження.

Репродуктивна система людини закладається, як і багато інших систем органів, ще в період внутрішньоутробного розвитку. Тому про репродуктивне здоров’я дитини повинні подумати, перш за все, її батьки. Передумовою правильного розвитку та функціонування репродуктивної системи майбутнього малюка є нормальний фізіологічний перебіг вагітності та пологів у матері.

Отже, найбільш поширенішими рекомендаціями щодо збереження репродуктивного здоров’я є:

–          вибір оптимального віку для народження дитини.   Відкладення народження першої дитини до 20-річного віку матері корисне, як для матері, так і для дитини;

–          дотримання інтервалів між народженням дітей, необхідних для відновлення здоров’я матері. Після вагітності і пологів для повного відновлення організму жінки необхідно близько 3 років – це оптимальна перерва між вагітностями. Згідно даних наукових досліджень, якщо перерва між вагітностями менше 2-ох років, підвищується ризик передчасних пологів і народження дітей з малою вагою та інших ускладнень.

–          уникнення небажаної вагітності та абортів, зокрема шляхом використання сучасних засобів контрацепції; 

–          аборт, які як метод регулювання народжуваності є вкрай небажаним і може призводити до негативних наслідків для репродуктивного здоров’я жінки в майбутньому;

–          в Україні доступні багато безпечних та ефективних методів контрацепції. Їх вибір – право кожної пари. Медичний працівник допоможе із вибором контрацептиву, що відповідатиме найбільш прийнятний метод контрацепції, враховуючи індивідуальні потреби та стан здоров’я;

–          попередження зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Очевидно, що наслідки цих хвороб можуть негативно впливати на репродуктивну функцію, а також   при зараженні під час вагітності, сприяють розвитку тяжких вад плоду;

–          відмова від шкідливих звичок. Тютюнокуріння, зловживання алкогольними напоями, вживання наркотичних речовин може нанести серйозну шкоду репродуктивній функції, включаючи розвиток імпотенції у чоловіків, ризики для нормального перебігу вагітності, формування тяжких вад розвитку та інші ризики для здоров’я дитини.

Безумовно, знання факторів, що впливають на репродуктивне здоров’я, є першим кроком на шляху до його збереження. Інформованість та грамотне використання контрацепції попередить небажану вагітність та зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Своєчасна діагностика і лікування цих захворювань дозволять звести до мінімуму негативний вплив інфекційно-запальних процесів на репродуктивну функцію.

Планування та ретельна підготовка майбутніх батьків до вагітності, ведення здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок сприяють нормальному перебігу вагітності та пологів, народженню здорових дітей.

Турбота про своє здоров’я, у тому числі і репродуктивне, мають стати нормою і культурою поведінки кожної людини та суспільства в цілому.

 

                                                                   Хромей М.Ф. –  провідний методист ЦРБ