Верховна Рада врегулювала використання зброї та примусу

Нові повноваження прикордонників: Верховна Рада врегулювала використання зброї та примусу

Раніше прикордонники використовували всі сили і засоби підзаконними актами, наказами МВС тощо. Тепер їхня діяльність буде передбачена законодавчо.?

Верховна Рада України ухвалила Закон про внесення змін до Закону України «Про Державну прикордонну службу України» щодо вдосконалення порядку використання та застосування заходів примусу, бойової техніки та озброєння особовим складом Держприкордонслужби.

Цим Законом чітко визначено порядок використання заходів примусу, умови, межі, вид та інтенсивність їх застосування з урахуванням конкретної ситуації, характеру правопорушення та індивідуальних особливостей людини, яка вчинила чи вчиняє правопорушення.

Зміни спрямовані на вдосконалення порядку використання та застосування заходів примусу, врегулювання порядку здійснення поверхневої перевірки особовим складом Держприкордонслужби під час виконання завдань з охорони державного кордону та суверенних прав України в її прилеглій зоні і виключній (морській) економічній зоні, під час заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, та наділяють прикордонників повноваження:

  • здійснювати поверхневу перевірку осіб, речей, товарів (вантажів) та транспортних засобів;
  • використовувати і застосовувати заходи примусу (фізичний вплив, спеціальні засоби, вогнепальну зброю, озброєння та бойову техніку, зброю кораблів, катерів та суден забезпечення, озброєння повітряних суден);
  • використовувати та застосовувати засоби візуального і технічного спостереження та фіксації, технічні засоби прикордонного контролю, світлотехнічні та сигналізаційні засоби, інші технічні засоби охорони державного кордону, а також інженерні боєприпаси, споруди і загородження;
  • розблоковувати та припиняти протиправні дії у разі заблокування пунктів пропуску через державний кордон України, контрольних пунктів в’їзду-виїзду, військових містечок, підрозділів та органів управління Держприкордонслужби.

Як пише Радіо Свобода: При цьому засоби примусу заборонено застосовувати до жінок із ознаками вагітності, літніх людей, людей із ознаками інвалідності, малолітніх дітей. Винятки становлять ситуації «групового та/або збройного нападу чи опору або якщо є безпосередня загроза життю чи здоров’ю військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України, або життю чи здоров’ю іншої особи, якщо відбити такий напад або опір чи усунути загрозу іншим чином неможливо».

Прикордонники також мусять попередити осіб про застосування засобів примусу в разі невиконання законних вимог, якщо таке зволікання не становитиме загрози життю та здоров’ю.