Українці відзначають Покрову

У неділю, 14 жовтня, православні та греко-католики України відзначають Покрову Пресвятої Богородиці. Це свято вважається історичним, а події, що його зумовили, начебто відбувалися понад тисячу років тому в Константинополі (теперішній Стамбул) інформує ТСН.

Існує кілька трактувань появи свята, однак всі вони так чи інакше розповідають про облогу Константинополя ворогами та чудесний порятунок міста завдяки заступництву Божої Матері.

За однією з версій, столицю Візантії атакувало військо Київської Русі на чолі з князями Аскольдом і Діром. Оточені мешканці міста поєдналися в молитві до Богородиці, а дехто бачив дивне видіння – Діва Марія простягає свій омофор (покрову) над головами молільників, ніби беручи їх під охорону. Відтак штурму міста не відбулося, а вражені київські князі навернулися на нову релігію та повернулися додому вже християнами.

Та в історії України Покрова відома не лише цим. Це свято здавна є днем українського війська, адже саме Богородицю запорозькі козаки вважали своєю заступницею. Головна церква Січі була посвячена на честь Покрови, тож у цей день Запоріжжя гучно відзначало храмове свято.

Саме на Покрову у запорожців було заведено обирати нових отаманів

Вважається, що саме на Покрову в 1942 році було створено Українську повстанську армію.

У давнину в народі в цей день розпочинався весільний сезон і закінчувався хліборобський період. Існував звичай завершувати всі польові роботи до 14 жовтня.

Вранці до церкви поспішали вдови, самотні жінки і дівчата, яким не довелося вийти заміж. Вони молилися про те, щоб стати під покров Богородиці. Залишилося примовляння: “Свята Покрівонько, покрий мою голівоньку, хоч хусткою, хоч ганчіркою, аби не була дівкою”.

На Покрову також завершувалися вуличні гуляння і починалися вечорниці та досвітки, а для старших людей “посиденьки” та різноманітні толоки.