Українці стоять у заторах 45 днів на рік

Однією з найбільш резонансних проблем у столиці є «тягучки» на дорогах, в народі – «пробки». Статистика свідчить, що за день їх накопичується від 50 до 80. Про це в своєму блозі повідомив Вадим Гордина.

За його словами, вирішити проблему пробок на дорогах можна тільки через розвантаження центру, платний проїзд і серйозні капітальні вкладення у розвиток дорожньої інфраструктури. Останні можуть коштувати платникам податків до 10 мільярдів доларів плюс корупційний податок.

В цілому, за даними пана Гордина, Київ будувався без перспективи можливих темпів зростання кількості автомобілів, які вже на сьогодні становлять близько 1,5 мільйона. Це при тому, що на дороги припадає 2% території міста. Наприклад, у Лондоні – 18%, а в Москві близько 10%.

«Інша проблема – територіальна конституція міста: спальні райони з одного боку, діловий центр столиці – з іншого. Нові мости та розв’язки можуть повністю вирішити цю катастрофу для простого киянина. Як відомо, ці проекти не реалізуються через брак коштів », – пише він.

Розрахунки експертів свідчать, якщо автомобіль простояв у пробці годину, то втрати ВВП становитимуть 5 доларів. За підрахунками Національного транспортного університету, українці стоять в тягучці 45 днів на рік. В результаті 8 мільярдів доларів втрат.

У повідомленні автора говориться, що на сьогоднішній день у світі накопичено величезний досвід і безліч модулів вирішення цієї проблеми: від будівництва багатоповерхових доріг до розумного розміщення нових, подолання асиметрій в плануванні великих міст, генерації нових видів громадського транспорту, запровадження плати за користування окремими шляхами. В окремих великих європейських і американських містах ці питання вирішені ще 20 років тому.

На думку автора, головний затор столиці та країни вже триває останні 20 років. Місця заторів: ВРУ, АП, КМУ. «Ця« пробка »коштує державі трильйона доларів і, можливо, всього майбутнього Україні. Парадоксом є той факт, що ті, хто потрапили в неї, відчувають там себе дуже комфортно », – резюмує він.

UAINFO