У супермаркетах не буде озброєної охорони – експерт

Президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта розповів про новий закон, який розширює повноваження приватних охоронних фірм.

Зокрема, він не зміг відповісти на запитання, які охоронні структури зможуть отримати право на зброю, застосування наручників, травматичних кийків та інші спецзасоби.

“Закон визначив лише право на використання спецзасобів. Їх перелік і зони поширення будуть визначені спеціальною постановою Кабінету міністрів, яку почнуть розробляти, коли документ набуде чинності. Тобто ні сьогодні, ані в найближчі дні зброї в охорони не з’явиться”, – заявив він.

  

Він також наголосив, що йдеться виключно про травматичну зброю – так звані спецзасоби для відстрілу гумовими кулями. За його словами, за однією з версій, їх можуть отримати компанії, які мають централізований пульт охорони і транспорт реагування. “Це три вищі з шести категорій кваліфікації охоронців, які діють зараз в Україні. Такі люди будуть проходити попереднє навчання в спеціальних центрах”, – зазначив Шабовта.

Законом передбачено, зазначив він, що спецзасоби охорона зможе застосувати тільки після попередження у разі явної загрози для себе або для іншої особи. “Без попередження – тільки в разі раптового нападу”, – заявив президент Української федерації професіоналів безпеки.

Він також заявив, що охоронцям, які отримали право на зброю, носити її на вулиці у неслужбовий час не можна: “МВС після постанови Кабміну визначить порядок обліку, зберігання і видачі зброї. Вважаю, що він буде подібним до того, який існує в міліції: перед чергуванням прийняв, після чергування здав. Інша справа, що деякі охоронні фірми раніше знайшли лазівку в законодавстві: отримували дозвіл на травматику як члени громадських формувань з охорони порядку. Там зброю купують як фізичні особи, і з нею поводяться на власний розсуд. В контексті закону йдеться про те, що зброя буде купуватися юридичними особами, тобто відповідальність понесе керівництво фірми”.

Він також відповів на запитання, чи є ймовірність, що озброєна охорона з’явиться в супермаркетах. “Практично відкидається. Стаття 16 закону чітко говорить, що застосування спецзасобів неприпустимо в багатолюдних місцях. Крім того, існує небезпека, що запідозрений у крадіжці покупець може вихопити в охоронця пістолет і відкрити стрілянину”, – наголосив Шабовта.

Президент Української федерації професіоналів безпеки розповів, на що охоронці отримують право, коли йдеться про огляд. “Обшук категорично відкидається – його може проводити тільки міліція в присутності понятих, якими виступають сторонні особи – не охоронці, які затримали людину. Все, що має право зробити охоронець, це оглянути особисті речі виключно за згодою їх власника”, – пояснив він. Відповідаючи на запитання, що буде, якщо людина відмовиться надати речі для огляду, він заявив, що охорона зобов’язана викликати міліцію, але має право утримувати підозрюваного до її приїзду.

За словами Шабовта, таблички в супермаркетах про те, що відповідальність за залишені речі в камерах схову адміністрація не несе, неправомірні. “Адміністрація магазину повинна нести відповідальність за камери схову на своїй території. Отже, цей пункт вона вносить в договір з охоронною фірмою. Якщо цього не зробили навмисно, то прямих зобов’язань в охоронців перед покупцями, звичайно, не буде”, – заявив він.

Як повідомлялося, сьогодні в Україні набуває чинності закон Про охоронну діяльність, що значно розширює повноваження приватної охорони. У зв’язку з цим в МВС обіцяють посилити контроль над діяльністю приватних охоронних фірм.
За матерiалами: Комсомольская правда в Украине