Громадськіcть та опозиція обіцяють не допустити ухвалення закону про мови

Провладна більшість хоче голосувати за мовний закон вже 5 червня і твердить, що президент Янукович підтримує цей документ. Опозиція обіцяє не допустити голосування і кличе противників законопроекту під Раду.

Громадські діячі і організації просять спікера Володимира Литвина і депутатів не ухвалювати законопроект Про засади державної мовної політики, а опозиція і далі обіцяє не допустити розгляду цього законопроекту на сесії Верховної Ради.

У відкритому зверненні до керівників парламенту, який зокрема підписали лауреат Національної премії ім. Шевченка Євген Сверстюк, президент Українського ПЕН-центру Мирослав Маринович, координатор програми Харківської правозахисної групи Василь Овсієнко, викладачі Києво-Могилянської Академії та інших навчальних закладів, проект закону названо “антиконституційним” і таким, що “суперечить національним інтересам”.

“Ні Конституція України, ні міжнародно-правові акти, що визначають стандарти захисту прав людини, включно з рамковою конвенцією Ради Європи про захист національних меншин та Європейською Хартією регіональних або міноритарних мов, не встановлюють право мовного самовизначення в сфері застосування державної мови. В практиці європейських держав цей принцип також відсутній”, – сказано у листі до Володимира Литвина.

У той же час, провладна більшість планує наступного тижня ухвалити законопроект Про засади державної мовної політики. В інтерв’ю ВВС Україна один із авторів законопроекту Вадим Колесніченко заявив, що більшість “знайде всі можливі засоби, щоб у законний спосіб відновити роботу парламенту”.

Депутат також повідомив, що під час зустрічі із членами фракції президент Віктор Янукович висловився за необхідність ухвалення цього закону.

“Президент сказав, що він є однозначним прихильником ухвалення цього закону, бо це – крок до євроінтеграції та крок до захисту прав людини. Він сказав: “Я не бачу юридичних перешкод для схвалення цього закону, але це – робота парламенту, а не моя”, – процитував депутат слова президента.

Голова парламенту Володимир Литвин сказав 28 травня, що Верховна Рада зобов’язана завершити розгляд мовних законопроектів.

“Відповідно до регламенту Верховної Ради, не можна переходити до іншого питання, якщо не вирішене попереднє питання. Ми постали перед необхідністю вийти на рішення”, – сказав Володимир Литвин журналістам.

Опозиційні фракції БЮТ-Батьківщина та НУНС обіцяли блокувати роботу Верховної Ради до того часу, поки законопроект Про засади державної мовної політики не буде знятий із розгляду.

Лідери опозиційних фракцій звернулися до громадськості прийти 5 червня під стіни Верховної Ради і висловити протест проти намірів влади домогтися ухвалення нового мовного закону. Віце-спікер парламенту Микола Томенко, перебуваючи в Івано-Франківську, заявив, що ініціатива Партії регіонів є не що інше, як виборча технологія влади.

“Провладні депутати і далі приноситимуть до парламенту законопроекти з виборчого штабу Партії регіонів, оскільки у них не залишається іншого інструменту, як наштампувати 5-7 законів, щоб показати, що вони нарешті почали виконувати свою виборчу програму, і змобілізувати своїх виборців. Допустити, щоб Верховна Рада була підрозділом передвиборчого штабу Партії регіонів, ми не можемо”, – цитує слова Миколи Томенка агентство УНІАН.

За ухвалення мовного закону висловлюються лише дві парламентські фракції – Партії регіонів та КПУ. Опозиція, а також фракція Народної партії та групи Реформи заради майбутнього оголосили, що не підтримуватимуть цей закон.

Джерело: BBC Україна