Укранські вчені розробили технології виробництва біоетанолу з сорго та рижію

 

Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України розробив оптимальні способи виробництва біопалива з цукрового сорго та рижію. 

«Зелені» проекти були представлені в рамках Tech Today Hub – платформи для спілкування українських вчених, молодих ентузіастів, інвесторів, чиновників та усіх, кому цікава наука, передає РБК-Україна

Українські вчені пропонують виробляти пальний біоетанол з сільськогосподарських культур, які не є продовольчою сировиною. Як зазначають науковці, найкраще для цього підходить цукрове сорго, врожайність якого сягає 130 т/га, а вміст цукру становить 25-35%. 

«Вихід етанолу з цукрового сорго в порівнянні з кукурудзою та цукровим буряком вище у 1,5-2 рази, відповідно потрібно менше землі і витрат на її обробку», – зазначають в Інституті харчової біотехнології та геноміки.

За словами вчених, на встановленому цьогоріч дослідно-промисловому обладнанні з цукрового сорго, зібраного на 150 га, вдалось виробити 400 тонн біоетанольного пального і 3 тис. тонн твердого біопального. Для запуску повноцінного виробництва, а також удосконалення технології інституту потрібні інвестиції у розмірі 11 млн доларів. Термін окупності, за оцінками авторів проекту, складає чотири роки. 

Другий проект передбачає запуск промислового виробництва біодизелю з рижію. Наразі українські вчені завершили оцінку генофонду цієї сільськогосподарської культури та створили високопродуктивні сорти, які забезпечують 3-4 тонн насіння з одного гектара з вмістом олії 45-50%. 

«Вихід біодизеля становить 1-1,4 т на гектар, а прибуток з одного гектара – до 8 тис. гривень», – запевняють науковці.

Вчені розробили дослідно-промислову технологічну лінію потужністю 1 тонн біодизеля на добу і шукають інвестора для створення пілотної установки, закупівлі сировини і матеріалів, досліджень та розробки документації. Вартість проекту становить 4,5-5 млн гривень. «Результати роботи планується втілювати у виробництво на площі до 1 тис. га в перший рік з перспективою збільшення площі до 50 тис. га», – уточнюють в інституті. 

За оцінками Інституту харчової біотехнології та геноміки, навіть частковий перехід на альтернативне сумішеве паливо дозволить Україні зменшити імпорт нафти на кілька мільйонів тонн у рік. 

EcoTown.com.ua