Українські вчені розробили новітню технологію діагностики та лікування косоокості

Авторський колектив науковців з Київської міської клінічної лікарні “Центр мікрохірургії ока” та Інституту проблем реєстрації інформації НАНУ розробили новітню технологію діагностики та лікування косоокості в дітей за допомогою жорстких мікропризм.

Про це у коментарі Укрінформу повідомив головний лікар Центру мікрохірургії ока, головний офтальмолог МОЗ, доктор медичних наук професор Сергій Риков.

“Ми разом з Інститутом проблем реєстрації інформації на чолі з академіком В’ячесловом Петровим розробили методику діагностики і лікування косоокості за допомогою жорстких мікропризм френеля”, – сказав Риков.

Він розповів, що косооких людей у світі досить багато – близько 2 відсотків, а в Україні, за підрахунками фахівців, проблему з косоокістю мають приблизно 200 тис. дітей. Це пов’язано з тим, що від народження одне око в дитини є далекозорим і відрізняється від нормального меншим розміром, що й спричиняє косоокість. Цього діагнозу можна уникнути, якщо дитину своєчасно, тобто до року, огляне офтальмолог і поставить правильний діагноз – далекозорість.

“Якщо ми бачимо, що в дитини далекозорість, нам треба просто призначити окуляри і компенсувати її, тоді дитина не скосить”, – пояснив Риков.

За його словами, методика лікування косоокості за допомогою мікропризм існувала й раніше, однак проблема полягала в тому, що сама мікропризма, яка наклеювалася зверху на окуляри, була м’якою і з огляду на технологію її виготовлення забезпечувала досить низький зір – дитина в таких окулярах могла бачити близько 50 відсотків.

“А працівники Інституту проблем реєстрації інформації НАНУ зробили жорстку мікропризму такої якості, що ми можемо добитися в дитини 100-відсоткового зору”, – підкреслив головний офтальмолог МОЗ.

Він додав, що технічні працівники також винайшли спеціальний клей, який дає змогу так приклеїти мікропризму на лікувальні окуляри, що це не впливає на гостроту зору, тобто він залишається максимально високим.

Окрім того, зазначив Риков, завдяки якісним жорстким призмам медики розробили нову методику і спеціальні лінійки для точної діагностики косоокості в дітей, якими можна забезпечити кожного офтальмолога.

У відповідь на запитання кореспондента агентства, де батьки косооких дітей можуть дістати лікувальні окуляри, учений повідомив, що рецепт на них може виписати лікар у дитячій консультативній поліклініці на вул.Стражеска, 6-а. Однак, зауважив Риков, ці окуляри виписують не всім підряд, а тільки тим, кому вони можуть бути корисними, тому що тільки цим не завжди можна досягти очікуваного результату. Фахівець пояснив, що в тому випадку, коли кут косоокості дуже високий, спочатку за допомогою оперативного втручання око виводиться на менший кут, а вже потім він компенсується за допомогою лікувальних окулярів.

Підсумовуючи, лікар повідомив, що наразі ідею створення діагностично-лікувального центру по лікуванню косоокості і аметропії на базі Центру мікрохірургії ока підтримали Національна академія наук України та Національна академія медичних наук. “Наразі ми звертаємося до влади, щоб вони нам допомогли з приміщенням і певним обладнанням, тому що потреба в цьому виді лікування буде велика”, – зазначив головний офтальмолог МОЗ.

Довідка. За роботу “Наукова розробка сучасних компенсаторних механізмів оптичної корекції захворювань органу зору, розробка новітньої технології та організації серійного виробництва оптичних елементів з мікропризмовою структурою для їх застосування в офтальмологічній практиці” авторському колективу в складі С.Рикова, М.Сергієнко, А.Сенякіна, М.Шевколенко, Л.Бутенко, В.Петрова, С. Шанойло, А.Крючина та Є.Антонова 29 квітня присуджено премію Кабінету міністрів України у розмірі 180 тис. грн за розроблення і впровадження інноваційних технологій.

Надія Юрченко, КИЇВ. 13 червня 2013 року.

Джерело:Укрінформ