Сьогодні – Всесвітній день свободи преси

Всесвітній день свободи преси – це один із міжнародних днів, які відзначають у системі Організації Об’єднаних Націй 3 травня

Всесвітній день свободи преси відзначають щорічно з 1992 року з ініціативи представників незалежної преси країн Африки, його схвалено Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО). Дату 3 травня обрано не випадково. Саме цього дня 1991 року в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію», в якій містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. У декларації наголошували, що найважливішою складовою частиною будь-якого демократичного суспільства є вільна, плюралістична й незалежна преса. 1993 року Генеральна Асамблея ООН вирішила проголосити 3 травня Всесвітнім днем преси.

Всесвітній день свободи преси покликаний нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача, і що тиск з боку влади просто неприпустимий. Цензура, створення перешкод для обміну інформацією, залякування та пряме втручання у діяльність ЗМІ є загрозою демократії, розвитку та загальній безпеці.

У цей день згадують журналістів, які загинули під час виконання професійних обов’язків. У пам’ять про журналістів, які віддали своє життя в ім’я свободи слова, редакції різних ЗМІ часто засновують премії.

Головним заходом святкувань є вручення Всесвітньої премії ЮНЕСКО за внесок у справу вільної преси імені Гільєрмо Кано, колумбійського журналіста, який загинув 1986 року. Засновано премію 1997 року, її вручають окремим особам, організаціям або установам. Саме цього дня оцінюють свободу преси в усьому світі та проводять акції захисту засобів масової інформації від зазіхань на їхню незалежність.