Фінансовий лізинг в Україні набирає обертів
- Різне
- 08:32 | 24.04.2018
Які прогнози на цей рік та що гальмує розвиток лізингу і як покращити ситуацію радилися фахівці на V Міжнародній конференції «Лізинг в Україні: нові можливості та виклики».
«Наші прогнози оптимістичні, протягом 2018 року зростання лізингового ринку очікуємо щонайменше, на 20%. Головний драйвер та вигодоотримувач цього ринку залишається незмінним – малий та середній бізнес, для якого спрощується доступ до фінансів, — каже Юлія Вітка, заступник керівника проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».
– Нині представники малого та середнього бізнесу в Україні починають більше розуміти переваги та сам механізм небанківського способу фінансування. Хоча ринок банківських послуг традиційно є більш зарегульованим. Та нині дуже часто банківські кредити є недоступними для малого та середнього бізнесу».
Якщо з банківським ринком все більш-менш зрозуміло, а послуги фінансування вже розкручені та мають постійного клієнта, з фінансовим лізингом поки що не всі розібралися. Що ж відлякує клієнта? Насамперед, це жорсткі вимоги, чітко прописані угоди та більше ризиків залишитися без грошей та придбаного у лізинг майна. Головною відмінністю від банківського кредитування є те, що коли людина, приміром, бере авто в оренду, юридичним власником машини залишається лізингодавець. Та право власності на машину переходить до отримувача лізингових послуг лише після сплати повної суми. Тобто, коли людина не буде винна компанії ані копійки. А при банківському кредитуванні, на відміну від лізингу, заставне майно належить клієнту вже після оплати початкового внеску. Тому вимоги в лізингових компаніях відповідні, щоб в разі виникнення проблем: при частих пропусках щомісячної плати, чи порушенні пунктів угоди тощо, компанія без зайвого клопоту може забрати майно, яке їй належить. Та існує й ряд переваг лізингу перед кредитом. Приміром, для тих, хто не має достатньо коштів та прагне швидко отримати транспортний засіб.
«При отриманні кредиту на машину, витрати по реєстрації автомобіля, на збір до пенсійного фонду та страхування — відразу лягають на позичальника. В підсумку загальна сума може скласти до 10% вартості транспорту. А за умови лізингу ці витрати розподіляються та сплачуються клієнтом щомісяця. Портфель лізингових компаній зараз зростає швидше, ніж ВВП країни. Протягм 2017-го вартість договорів фінансового лізингу збільшилась на 32%, загалом до 12,97 мільярдів гривень. Тенденція зростання триває, — каже Олександр Залєтов, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг. — Нині збільшення обсягу операцій фінансового лізингу демонструють як лізингодавці, так і банки. Сукупний портфель лізингових угод — склав 40,8 мільярдів гривень. З них угоди укладені юридичними особами–лізингодавцями – на суму 22,8 мільярди».
Лізингові компанії-учасники асоціації «Українське об’єднання лізингодавців», демонструють значно більші темпи зростання. Протягом минулого року ними було укладено нових угод на суму 9,7 млрд грн, що на 53% більше ніж торік. Фахівці прогнозують, що й цьогоріч, обсяги лізингу на українському ринку зростуть у півтора рази. А відбуватиметься зростання, передусім за рахунок проведення лізингових операцій в нових сегментах ринку та залучення бюджетів муніципалітетів до лізингових схем фінансування. Зокрема, за рахунок активізації будівельного ринку, створення компенсаційних схем та фінансових інструментів для розвитку будівництва житла та комерційної нерухомості, муніципального транспорту та агробізнесу, нових інновації, приміром як зелена енергетика, тощо.
«Лізинг може бути дієвим для покращення роботи місцевої влади. Яскравим прикладом цього є останні рішення міських рад Львова та Тернополя про закупівлю муніципального транспорту через фінансовий лізинг. Такі угоди не лише вирішують питання покращення обслуговування населення, але й зменшують навантаження на бюджет, — каже заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності Руслан Демчак. — Законопроект, який має розглянути парламент, дозволить розширити сферу лізингу. Розгалужена інфраструктура та державні програми допоможуть створити ідеальні передумови для досягнення європейського рівня лізингу в капітальні інвестиції країни, а це майже 40%. Досі цей показник в Україні не перевищує 4%».
Коментувати