Закарпатська група депутатів зажадала відновлення національності “русин”

П’ятеро народних обранців України з групи «Закарпаття» Іван Бушко, Іштван Гайдош, Іван Попеску, Василь Ковач та Михайло Ланьо сьогодні  у сесійній залі Верховної Ради офіційно звернулися з колективним депутатським запитом до голови Державної служби статистики України Олександра Осауленка з приводу ідентифікування національності «русин» у даних перепису населення 2001 року.

Як зазначається у запиті, на  підставі даних Всеукраїнського перепису населення 2001 р. на Закарпатті «русинами» визнали себе 10 200 жителів, але національність «русин» так і не закріплена в офіційних документах державного рівня, а згаданих громадян було визначено як субетнос української національності.

Однак жодними нормативно-правовими актами не передбачено для Державного комітету статистики повноважень, пов’язаних з кваліфікацією приналежності особи (групи осіб) до тієї чи іншої національності, а тим більше визнання чи невизнання національності. Отже,у даному випадку Держстат порушив ст. 19 Основного закону України, визначивши русинів як субетнос.

Право приналежності до національної меншини закріплене виключно за особою, підтвердженням чого є Рамкова Конвенція Ради Європи про захист національних меншин. Це ж підтверджується і ст. 32 Документу Копенгагенської наради Конференції з питань людського виміру НБСЄ від 29 червня 1990 р., в якій передбачено, що приналежність до національної меншини – предмет особистого вибору особи.  І це надає русинам право бути визнаними як окрема національність та набути статусу національної меншини.

Необхідно врахувати також, що Закон України «Про засади державної мовної політики» від 8 серпня 2012 р. в ч. 2 ст. 7 вперше офіційно визнав існування в Україні русинської мови, надавши можливість ідентифікувати її як регіональну мову. Отже, русини являють собою етнічну спільність, яка володіє культурною специфікою, власною мовою, побутовими та іншими особливостями, що дозволяють їх ідентифікувати як окремий етнос.

На даний час русини визнані окремим слов’янським народом у всіх державах, де вони є корінним населенням або мають помітну діаспору.

Виходячи з вищенаведеного, народні депутати своїм запитом зажадали внести відповідні зміни до офіційних документів Державної служби статистики, прийнятих за результатами перепису населення 2001 р., визначивши в них факт проживання на території України громадян, які обрали своєю національністю «русин».

Прес-служба народного депутата України Івана Бушка