Олександр Солонтай: «Сила людей» змінить олігархічну модель української політики

 

У середині цього року в Україні з’явилася ініціатива зі створення нової політичної сили під назвою «Сила людей». Презентації «Сили людей» та створення її осередків тривають постійно, ініціатива завойовує усе більше прихильників.

Про особливості нової політсили та те, чим вона відрізняється від існуючих політсил та партій Galnet попросив розповісти одного із ініціаторів «Сили людей» Олександра Солонтая.

Пане Олександре, наскільки актуальною в українській політиці є поява нових політичних сил?

На жаль, у нас часто плутають поняття «партія» та «політична сила». В Україні є двісті політичних партій і реєструються ще нові, а от політичних сил на всеукраїнському рівні тільки п’ять. У кожної політичної сили є мінімум кілька партій хоча б для технічних цілей. Наприклад, команда Януковича має близько двох десятків партій. Одні використовує для виборчих комісій, другі для розмивання голосів, треті як регіональні та місцеві структури, а основну — для роботи у Верховній Раді України.

Гадаю, що найближчим часом в нашій політиці глобально нічого не зміниться. Центральними будуть залишатися п’ять команд кандидатів в президенти.  І, попри появу нових політичних утворень, реєстрацію нових партій та навіть створення парламентських груп, загальний розподіл по лінії «опозиція» – «влада» збережеться.

Третя сила проявить себе наступного року, оскільки зараз вона лише формується. А в грудні 2013 року, одразу після підписання чи непідписання угоди про асоціацію з ЄС, розпочнеться жорстка президентська виборча кампанія. Частково зрозуміти, що відбуватиметься у п’ятнадцятому році можна буде незабаром, а саме п’ятнадцятого грудня, на довиборах. Нові ж сили змушені включатися у цю боротьбу, адже від результату президентських виборів залежатиме дуже багато. У тому числі і те, чи зможуть нові сили розвиватися.

Ви є одним із ініціаторів нового політичного об’єднання «Сила людей». Чого очікувати від цієї політсили до парламентських виборів?

Перш за все члени об’єднання очікують, що на всеукраїнському рівні з’явиться нова, якісно інша, громадянська сила. Ми хочемо, щоб на противагу існуючим п’ятьом силам, які представляють великий капітал та вже мають фракції у Верховній Раді, з’явилася «Сила людей», яка буде представляти інтереси активних та свідомих громадян та почне змінювати існуючу олігархічну модель.

Вибори для «Сили людей» мають менше значення, а от реальність існування сильного об’єднання, яке здатне діяти та належить активним людям, – ці завдання для нас визначальні. Потім, коли будуть вибори, то ми мовчати, звісно, не будемо. Але головне – це робота в міжвиборчий період. Щодо парламентських виборів 2017 року, то, на мою думку, їх потрібно використати максимально.

Яка принципова відмінність вашого політичного формування від інших політичних сил? На якій платформі побудована партія (структура, політична течія, ідеологія, членство, фінансування) і чи є «Сила людей» партією?

У цивілізованому світі партії не змінюються від виборів до виборів, і вони є стабільними інститутами держави. В Україні зараз усі політичні структури проектні, одноденні та одноразові. Чимало людей протягом 22-х років незалежності по кілька разів змінили свою партійність, і все тільки тому, що політичні сили не розбудовуються на століття, а побудовані як технічні проектні команди під лідерів та за олігархічні гроші.

Ми ж зробимо навпаки – це  буде зовсім інша політика, і, звичайно, це буде ідеологічна діяльність. Вона справді буде демократичною, а не на словах. З’явиться політична сила, яка буде робити так, як говорить, будемо відповідати за свої слова.

Політсила, яку фінансує бізнес, відстоює інтереси бізнесу, а та, яку фінансує народ, працює для народу. Чи готові українці фінансово підтримувати політичні партії?

Бізнес від бізнесу відрізняється, а олігарх від підприємця відрізняється принципово. «Сила людей» буде також підтримуватися бізнесом, але яким бізнесом? Нас підтримуватиме малий та середній бізнес, а також працюючі люди, менеджери, бюджетники, фахівці та кваліфіковані працівники. Крім того, вже зараз є окремі заможні люди, які підтримують ідею створення об’єднання. Проте ми встановили обмеження – наскільки б людина не була багатою, не можна внести більше 500 євро. Це перший запобіжник, проте будуть напрацьовані і додаткові, щоб структура була фінансово незалежною. Тому що політика повинна перестати бути бізнесом та способом збагатитися. Політична діяльність – це відповідальна праця!

Коли з’явиться оргкомітет політичного об’єднання «Сила людей» на Львівщині? І які міста будуть наступними?

Наразі йде процес створення оргкомітетів осередків в містах та районах, потім буде створено оргкомітети громад. Після цього буде створено оргкомітет Львівщини, який складатиметься з представників міст та районів. Наразі перші осередки почали створюватися у Львові та Стрию, але загалом до кінця року ми очікуємо створення оргкомітетів в усіх значних містах та районах області. Наразі вже створено оргкомітет одного з районів. Процес повністю прозорий, за ним можна спостерігати на сайті www.sylalyudey.org, де є інформація про кожен оргкомітет!

До вашого об’єднання не можуть входити люди, які є членами політичних партій. Наскільки ефективно можна керувати державою без професійних політиків, людей з практичним досвідом в політиці?

Тут треба уточнити – членами можуть бути учасники партій, а от керівниками об’єднання можуть бути тільки безпартійні. Це пов’язано з тим, що одним із подальших можливих варіантів розвитку «Сили людей» може бути створення партії. Але це ще питання дискусії в майбутньому. Щодо освіти, то мабуть, ви знаєте, що я працюю в Інституті політичної освіти. Тому для мене це взагалі не питання. Тільки через освіту та постійне підвищення кваліфікації в політичній діяльності можна бути ефективним. У міжвиборчий період проведення освітніх заходів для активістів стане для «Сили людей» одним із головних робочих завдань. Вже зараз навчання розпочинаються в Харкові, Києві, Ужгороді та Житомирі. Незабаром це ж торкнеться і Львівщини.

Чи готові, на вашу думку, українці сприймати нові політичні сили? І чи підвищує довіру виборців формування політичної партії «знизу вгору»?

Соціологи запевняють, що люди дозріли до нового формату політики. А понад 10% людей готові навіть фінансово підтримувати політиків, якщо вони будуть регулярно звітуватися та ефективно витрачати кошти. Особисто я впевнений, що люди зможуть підтримати іншу політику тоді, коли побачать це не теоретично, а практично. Ну і ще один момент – якщо хочемо перемоги справжніх демократичних сил, то маємо виховувати демократичність, перш за все, в собі самих.

Наскільки активно відбувається процес долучення до вашої політичної сили тих, хто не підтримує ні опозицію, ні владу? Чи можна поставити тире між владою, опозицією і «Силою людей»?

Наше об’єднання приваблює у першу чергу тих, хто не бачить перспектив підтримки нашої влади і водночас розуміє, що опозиція може лише змінювати обличчя, але не змінювати зміст політики. Тому ми жартуємо, що ми не конкуренти ні владі, ні опозиції, а орієнтовані на тих громадян, які і так не підтримують існуючі політичні сили.

Наразі те, що  пропонує суспільству «Сила людей», відбувається вперше. Тисячі громадян за власний рахунок, за власними вподобаннями та за власного керівництва створять політичну силу за кращими світовими демократичними зразками, і це обов’язково дасть потужний імпульс в розвитку України. І це, до речі, змінить і існуючі політичні сили, адже вони змушені будуть еволюціонувати. Тож як тільки виникне «Сила людей», зміниться уся наша політика.

Розмовляв Віктор Мельничук

Біографічна довідка:

Солонтай Олександр Гейзович

Понад 10 років пов’язаний з Інститутом Політичної Освіти. Викладає та керує програмою практичної політики. В минулі роки працював консультантом в Асоціації Міст України, менеджером в МФ «Відродження», в міжнародних проектах тощо.

В Україні відомий також як громадський діяч. Зокрема, в 2002 році був серед засновників однієї з найпотужніших організацій країни – «Фундація Регіональних Ініціатив» (ФРІ), яку пізніше очолив на всеукраїнському рівні. А в 2007-2012 роках реалізував проект «Молодіжна варта», наслідком якого стало прийняття ряду законів та постанов уряд щодо молоді. Покинув молодіжний рух по завершенню проекту.

Походить з Ужгорода, де навчався на факультеті міжнародних відносин, був Головою Наукового товариства студентів та аспірантів УжДІІЕП (ЗакДУ). В студентські роки був обраний депутатом Ужгородської міськради, а в 25 років став депутатом Закарпатської облради.

У 2011 році переїхав на постійне проживання в Київ, одружений, дітей не має. Зв’язків із Закарпаттям не поривав, є співкоординатором Закарпатського громадського центру в Ужгороді. Останні резонансі справи – відстоювання екології Карпат від незаконної масової забудови міні-ГЕСами, а також повернення з концесії водоканалу обласного центру у власність громади. На всеукраїнському рівні часто разом зі ЗМІ аналізує політичні процеси в статусі експерта.

Galnet.org