9% українців упевнені, що вибори будуть чесні

Лише 9% опитаних українців упевнені, що вибори до Верховної Ради пройдуть чесно, без підтасувань. Такі результати опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології.

За даними опитування, 34% вважають, що будуть окремі порушення, які істотно не вплинуть на загальний результат, 31% припускають, що результати можуть бути перекручені, а 16% упевнені, що все буде підтасовано.

Згідно з опитуванням, готові вийти на вулицю з протестом у разі фальсифікації виборів 17,5% респондентів. Найбільше таких – серед виборців ВО «Свобода» (36%) і «Батьківщини» (31%), найменше – серед виборців Партії регіонів (11%). Основним порушенням, з яким особисто стикалися виборці під час виборчої кампанії, опитані назвали підкуп виборців – 14%.

За словами директора фонду «Демократичні ініціативи» Ірини Бекешкіної, найбільше цей вид порушень відзначали жителі Києва – 45%, а також Луганської (33%) і Закарпатської (31%) областей. Про тиск керівництва щодо голосування за певного кандидата заявили 8% респондентів, при цьому найбільше з них – у Закарпатській області (21%).

З агітацією посадових осіб за певного кандидата зіштовхнулися 9% опитаних, при цьому у Закарпатській області 25% з них, у Луганській – 22%. Як наголосила І.Бекешкіна, «взагалі Закарпаття у нас – лідер по всіх порушеннях». За її словами, у суспільстві дещо переважає думка, що голосування на виборах дає людям можливість впливати на рішення, які ухвалює влада (повністю та переважно згодні з цим 51% опитаних, повністю та переважно не згодні – 40%), і що вибори змушують політиків відстоювати інтереси виборців (повністю та переважно згодні 50% опитаних, повністю та переважно не згодні – 42%). Більшість опитаних (47%) не сподівається, що політики поводитимуться етично під час виборчої кампанії. Проте в етичності політиків під час виборів упевнені 35%.

Крім того, 62% упевнені у таємності виборчого голосування, а не впевнені – 28%. Відповідно до результатів дослідження, більшості (59%) важко зрозуміти, які саме позиції обстоюють різні партії (не важко це для 22%). При цьому не розуміють це майже рівною мірою виборці різних партій: КПУ (60%), ВО «Свобода» (63%), «УДАРу» (60%), «Батьківщини» (61%), Партії регіонів (54%). Опитування проводилося з 18 вересня по 4 жовтня. Було опитано 2043 респонденти. Похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Загалом вже зареєстровано 1268 міжнародних офіційних спостерігачів для спостереження за виборами народних депутатів України 28 жовтня.

Нагадаємо, вибори до Верховної Ради України відбудуться 28 жовтня 2012 року за змішаною пропорційно-мажоритарною системою: 225 депутатів обираються за списками політичних партій (бар’єр для проходження в Раду – 5%), ще 225 – в мажоритарних округах. Відповідні зміни до закону про вибори народних депутатів прийняла ВРУ 17 листопада 2011 року. «За» закон, розроблений спеціальною комісією Верховної Ради, проголосували 366 депутатів.

30 липня в Україні стартувала передвиборча кампанія виборів Верховної Ради.

Додамо, що ЦВК зареєструвала 87 політичних партій для участі у виборах (кандидатів 2 643). Окрім цього, ЦВК зареєструвала 2 641 особу-кандидата в депутати Верховної Ради по мажоритарних округах.

За результатами жеребкування щодо включення кандидатур до складу окружкомів лише 19 політичних партій отримали представництво у ОВК. В усіх без винятку 225 окружних виборчих комісіях отримали квоту партії «Молодь до влади», «Русь – єдина», Народно-трудовий союз України, «Братство», Українська партія «Зелена планета».

Спостерігачів від Канади уже відзначили, що в Україні підготовка до парламентських виборів відбувається на тлі широкомасштабного підкупу виборців, використання адмінресурсу та процедурних порушень.

Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) у проміжному звіті за період з 5 серпня по 9 вересня констатувала активне використання кандидатами в депутати адміністративного ресурсу.
Джерело:
unian.ua