У Сваляві учасники проєкту «ВідНОВА:UA» створили простір для молоді в дитячій бібліотеці

У межах національної програми залучення молоді до відновлення України «ВідНОВА:UA» 30 учасників (віком 18–35 років) з усієї України спільною працею “відновили” приміщення першого поверху Свалявської дитячої бібліотеки. 

Ідея створити молодіжний хаб та культурний центр саме у Сваляві виникла ще декілька років тому, тоді громадські активісти й запросили до співпраці ГО «Простір молоді».

“Ми зрозуміли, що є необхідність організувати місце для проведення дозвілля молоді, навчання та розвитку. Приміщення бібліотеки – унікальне. Сама будівля не типова, є сенс її відновити і зберегти в самобутньому вигляді ” – розповідає Маргарита Загуменова, освітній менеджер програми “ВідНОВА: UA”.

І вже завдяки проєкту «ВідНОВА:UA» упродовж 19-23 червня 2023 року вдалось створити молодіжний простір. Проєкт налагоджує співпрацю та допомагає взаємодіяти молоді з різних куточків країни.

“Для нас звільнили перший поверх Свалявської дитячої бібліотеки, яка є філією Свалявської публічної бібліотеки. У нас було дві мети: провести молодіжний обмін і познайомити молодь, яка приїхала з різних куточків України між собою. Більшість учасників вперше у Сваляві, відкрили для себе цю громаду. Ми робили великий акцент на пізнанні громад України. Також долучилися до процесів відновлення країни, оскільки такі ж обміни відбуватимуться і в деокупованих регіонах”, – зазначила Лілія Івасько, представниця ГО “Простору молоді”.

Програма обміну включала в себе не лише створення молодіжного простору (проведення косметично-будівельних робіт), а й освітню складову та міжкультурний обмін між учасниками. Молодь пройшла навчання з тем громадської участі, медіа висвітлення, практики волонтерства, соціальної згуртованості та міжкультурного діалогу.

На початку обміну часників привітала Мирослава Скрипинець, в.о. Свалявського міського голови.

Мали зустріч і з першим заступником голови Закарпатської обласної ради Андрієм Шекетою, котрий дав практичні рекомендації, як кожен може змінювати свою громаду. 

Як впливати або брати участь у процесі прийняття рішень у громаді визначали для себе під час семінару, який провела Анна Мелеганич, доцентка політичних наук, директорка Центру сталого розвитку УжНУ, координаторка всеукраїнської ініціативи «Активна громада Закарпаття», голова ГО «Мегасоціум».

Крім того, учасники прослухали лекцію з медіависвітлення від Ернеста Завадського, речника Патрульної поліції Закарпатської області, під час якої більше розібрались з інструментами медіа впливу та маніпуляцій, боротьбу з фейками та напрямками роботи патрульної поліції Закарпаття в публічній комунікації.

Також програма була наповнена культурно-просвітницькою складовою: екскурсії Свалявою, замком Сент-Міклош, бункером Лінії Арпада, санаторієм «Квітка Полонини» та підприємством «Агро Свалява».

Учасниця Яна з Вінниці (раніше проживала в Донецьку та у Волновасі), ділиться враженнями: «Працюю в громадському секторі, тому радо підтримала ініціативу. Тут класна атмосфера, для мене така робота з молоддю – новий досвід».

Учасники отримали сертифікати, нові скіли у сфері будівництва, фантастичні знайомства, та й загалом нові враження про сонячне Закарпаття – ось такі відгуки зібрали по завершенню обміну. 

Проєкт у Сваляві реалізовує ГО “Простір молоді”. Усього на 2023 рік заплановано 24 такі молодіжні обміни в різних громадах України, участь у яких візьмуть близько 750 молодих людей.

Це був 3-й обмін, до наступних можна долучитися, заповнивши анкету: https://forms.gle/Kbq7gZa76yTzRbvLA

Нагадаємо, що мета обмінів – сприяти процесу відновлення та нормалізації життя громад, промоції цінностей волонтерства шляхом проведення молодіжного обміну в межах національної програми “ВідНОВА:UA”.

Програма реалізовується Міністерством молоді та спорту України, Державною установою «Всеукраїнський молодіжний центр» та громадською організацією «Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді» та «Сприяння безпеці людини в Україні через реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії та Уряду Японії відповідно.