У Виноградові відкрилася виставка закарпатських художників

19 листопада у Виноградівській галереї ім. Імре Ревеса розгорнулася виставка «Мальовничий Угочанський комітат» (Festői Ugocsa). Відкриття експозиції затьмарила війна, адже вимкнення світла, спричинені ракетними обстрілами енергетичної інфраструктури країни, торкнулося й цього заходу. На виставці свої роботи представили виноградівські художники Шандор Маринич, Ференц Сільваші та Янош Токач. Більшість картин – це пейзажі та натюрморти.

Після привітання присутніх власниця приватної галереї представила митців. Зокрема Ференца Сільваші, який 20 років працював художником і декоратором у Виноградівському будинку культури, вона охарактеризувала як справжнього місцевого патріота, що любить зображувати міські пейзажі Виноградова та переносити на полотно його відомі будівлі. Крім того, він малює й чудові краєвиди Виноградівщини, особливо ті, які розкинулися вздовж Тиси. Про Шандора Маринича власниця галереї повідомила, що спочатку він здобув освіту фізика, у 1976 році закінчив фізичний факультет Ужгородського державного (нині національного, – ред.) університету, а вже потім, у 1985-му, – факультет живопису та графіки Університету образотворчих мистецтв ім. Крупської в Москві. Першим учителем малювання Шандора Маринича був його дід по материнській лінії, художник Янош Торняй.

Митець спочатку працював інженером-конструктором рекламної компанії в Ужгороді, згодом інженером конструкторського бюро Виноградівської керамічної фабрики, а потім керівником конструкторського бюро. Пізніше працював учителем фізики та малювання у Виноградівській середній школі ім. Жиґмонда Перені. Був також ілюстратором газети «Карпаті ігоз со», тижневика «Карпатолйо», літературного журналу Együtt.

З нагоди відкриття виставки кореспондент нашого видання поспілкувався з художниками. Ференц Сільваші, зокрема, розповів, що талант до малювання в нього розкрився в п’ятому класі, у середині 1970-х років. Тоді він записався до гуртка малювання у Виноградівському будинку піонерів, а також брав участь у молодіжних пленерах у Сваляві та Перечині. Багато знань почерпнув від ужгородського вчителя образотворчого мистецтва Золтана Баконія, куратора пленерів, але на розвиток його таланту вплинули також кілька інших художників і вчителів малювання Закарпаття. З початку 1980-х років постійно малює. Брав участь у групових виставках в Ужгороді, Міжгір’ї, Виноградові. Перша персональна виставка відбулась у 2000 році, затим у 2010-му в стінах Виноградівської мерії, а потім у 2015 та 2020 роках у виноградівській галереї «Імпасто». Митцю близький реалістичний стиль, у дусі якого він пише пейзажі та натюрморти. Його улюблена тема – річка Тиса як у горах, так і на рівнинах. Він любить малювати пейзажі вздовж річки, показувати, як вони змінюються кожної пори року.

Янош Токач розповів, що талант до образотворчого мистецтва виявився в нього ще в садочку. Під час навчання в школі відвідував гурток малювання в місцевому Будинку піонерів, де його художні здібності розвивав учитель Євдокій Пацкан. Після закінчення школи навчався в Московському університеті образотворчих мистецтв імені Крупської, а потім працював художником-декоратором на 15 різних підприємствах. Протягом останніх десятиліть брав участь у понад 20 групових виставках. А персональні експозиції митця були представлені в стінах виноградівської реформатської церкви та в галереї «Імпасто». Малює в сюрреалістичному та реалістичному стилях виключно пейзажі. Найбільше любить зображувати Тису та навколишню природу.

Щодо техніки живопису, то обидва художники працюють олією.

Шандор Маринич пригадав, що потяг до мистецтва та малювання пробудив у ньому його дідусь Янош Торняй. Каже, графіка для нього ближча за живопис, оскільки в ній він може краще виразити себе. Малює в стилях реалізму, сюрреалізму та символізму переважно багатофігурні картини. З-поміж тем йому близькі історія й фентезі. Завжди працює зі змішаними техніками, обирає їх залежно від теми та стилю.

Проводив персональні виставки в Ужгороді, Виноградові та Берегові, а групові – у Виноградові, Ужгороді, Мукачеві, Пийтерфолво та Берегові.

Зокрема мав персональну виставку в стінах Консульства Угорщини в Берегові. Його картини знаходяться в багатьох приватних колекціях Угорщини, Словаччини, Чехії, Ізраїлю, США, Канади, Швеції, росії, Австрії та Австралії.Виставка у Виноградівській галереї ім. Імре Ревеса триватиме протягом місяця.

Мігай Лайош