Відповідальний підхід до трудової міграції. Як діяти, щоб вас не обманули?

Питання працевлаштування закордоном актуальне для мільйонів українців щорічно. Воєнний час збільшив попит на роботу в Європі серед кваліфікованих (та не тільки) кадрів, особливо – у сферах сільського господарства, туризму, ІТ, соціального захисту, вантажних та пасажирських перевезень. Мігрантів приваблюють комфортні умови життя, безпека, можливість в перспективі отримати високооплачувану пропозицію та дозвіл на довгострокове проживання в ЄС.

Але спрощена пропускна система на кордоні не гарантує безпроблемне отримання роботи та забезпечення безпечних умов праці. Щоб не потрапити до пастки шахраїв, достатньо дотримуватись основних правил при виборі роботодавця, посередника або вакансії.   

Як обрати посередника?

Більшість українців знаходять роботу за допомогою кадрових агенцій – компаній, спеціалізованих на професійному підборі вакансій, підготовці дозвільних документів та наданні супутніх послуг. Для легальної діяльності посередник має надати чинну ліцензію Міністерства соціальної політики та свідоцтво про реєстрацію. 

Для роботи за кордоном спеціалісти фірми мають запропонувати тільки законні способи отримання вакансії, включаючи – відкриття робочої візи. Але в умовах війни більшість країн спрощують процедуру працевлаштування, мінімізуючи перелік необхідних документів. Наприклад, для роботи в Польщі українцям необхідно заповнити реєстраційні документи в одній із місцевих адміністрація для отримання PESEL та підтвердження на в’їзд в країну. Якщо даний етап виконано – необхідно звернутись до центру зайнятості для пошуку роботи в залежності від освіти, навичок та наявного досвіду роботи. 

Як обрати вакансію?

Перш за все слід віддавати перевагу вакансіям із вказаними умовами співробітництва: чіткими вимогами до найманих працівників, обов’язками, назвою підприємства, контактними даними роботодавця. Наразі офіційне працевлаштування можливе тільки за умови трудового договору. Перед підписанням документу варто завчасно ознайомить із його змістом. включаючи: рівень заробітної плати, умови праці, соціальний пакет, відповідність посади та місця роботи. 

При виникненні проблем під час працевлаштування закордоном рекомендуємо своєчасно звернутись до місцевих правоохоронних органів та посольств України.