Особливості та організація інтернет-еквайрингу

Еквайринг в інтернеті – це система прийому платежів від покупців, які перераховують кошти з банківської картки. Безготівкові розрахунки поступово витісняють оплату товарів та послуг готівкою. Тому компанії поступово адаптуються до сучасних реалій. Організувати зручний прийом вхідних фінансових потоків дозволяють сучасні платіжні послуги. Платежі надходять на рахунок компанії у автоматичному режимі.

Якщо підключити інтернет еквайринг, організація може приймати кошти з банківських карток або рахунків покупців у зручному режимі. Платежі отримуються цілодобово, без вихідних. Безготівкові платежі надходитимуть на рахунок продавця товарів або послуг автоматично. Інформацію про рух коштів та виконані транзакції клієнти платіжних сервісів можуть переглянути в особистому кабінеті.

Як влаштовано схему інтернет-еквайрингу?

Організація процесу безготівкових платежів виконується за досить простою схемою:

  • Покупець обирає товар чи послугу на сайті продавця.
  • Після заповнення форми замовлення клієнт перенаправляється на сторінку для оплати.
  • У відповідному полі вводиться інформація про банківську картку.
  • Покупець дає згоду на підтвердження платежу.
  • Запит надсилається до банку, який переказує кошти з картки покупця на рахунок продавця.
  • Клієнт отримує на електронну пошту чек про оплату.

Інформація про успішну транзакцію та надходження коштів на рахунок надходить продавцю, який надсилає товари покупцю.

Особливості інтернет-еквайрингу

Покупцю процес оплати за товари чи послуги видається простим. Процедура не триває багато часу. Але за цим простим списанням коштів з рахунку криється складний, багатоетапний процес. Тому його організацією займаються ефективні платіжні послуги.

Спочатку перевіряється наявність коштів у замовника, потім банк підтверджує операцію, списує кошти на рахунок продавця і дає зворотний зв’язок. Усі процедури відбуваються за умов анонімності. Інформація кодується відповідно до нових технологій. Це забезпечує максимальну безпеку транзакцій.

Підключити цю функцію до свого маркетплейс просто. Потрібно звернутися до компанії, яка надає послуги платіжного сервісу. Далі підключається платіжний модуль до наявного ресурсу. Після цього користувач може розмістити отриманий віджет на сайті.

Якщо прийом платежів ведеться через інтернет-магазин чи власний ресурс клієнта, платіжний сервіс може запропонувати підключити послугу через бот. Користувач може налаштовувати прийом платежів, звертатися до техпідтримки. В особистому кабінеті вказується інформація про вчинені транзакції.